2020 İnterneti Kurtardığımız Yıl mı?

2020 İnterneti Kurtardığımız Yıl mı?

Web, insanları bir araya getirmek ve bilgiyi özgürce sağlamak için tasarlanmıştır. Dünyayı iyilik için değiştirmiş ve milyarlarca kişinin hayatını iyileştirmiştir. 2019’u kapatmaya hazırlanırken, umutlu insanlar da yeni yılda interneti kurtarmak istiyor.

En büyük modern buluşlardan birinin dünyamızın işleyiş biçimini değiştirmesinden bu yana 30 yıl geçti. Tam otuz yıl önce bir akıllı telefon alıp Google’dan bir cevap bulamadığımız, farklı kıtadaki bir arkadaşımızla görüntülü görüşemediğimiz veya en sevdiğimiz TV şovunu işe giderken izleyemediğimiz anlaşılıyor. Peki, o yıllarda bununla nasıl başa çıktık?

İnternet son on yıl boyunca her geçen gün büyüdükçe, talep seviyesi, açgözlülük ve manipülasyon aracı olarak kullanma yeteneği de artmıştır. Hükümet kısıtlamaları, veri madenciliği, yanlış bilgilendirme ve sansür, hatlar arasında gezinmeyi zorlaştırmıştır. 2020 interneti kurtardığımız yıl olacaksa şayet, bu ancak dünyada İnterneti kullanan herkesin onu kötüye kullanmasını engellemekle mümkün olabilir.

2020 İnterneti Kurtardığımız Yıl İse Plan Nedir?

İnternetle ilgili sorunlara bir son vermek amacıyla, hükümetler, şirketler ve birlikte çalışan vatandaşları içeren ayrıntılı bir plan hazırlanmıştır. Sözleşme, uyulması gereken dijital politika gündemine ilişkin bir rehber sunmaktadır. Microsoft, Twitter ve Google gibi büyük silahlara sahip 80’den fazla dünya kuruluşundan temsilciler dahil edilmiş ve birlikte çalışmışlardır. Burada sizin için kimin ne yapması gerektiğine dair bazı önemli gerçekleri özetledik.

Hükümetler

 • Herkesin çevrimiçi erişime sahip olduğundan emin olmalıdır.
 • Erişim noktalarına, verilere ve geniş bant ücretlerine bakılmalıdır.
 • Maliyet, kazançlarla ilgili olarak belirli bir sınırı aşmaz. Özetle, herkes için uygun fiyatlı internet sunulmalıdır.
 • Her zaman tüm internete erişim sağlanmalıdır.

Bu sansürün sonu olabilir mi? Birçok hükümet şu anda belirli bilgilere erişimi engelliyor. Bağlayıcı olmasa da, bu en azından doğru yönde atılmış bir adım mı?

 • Kullanıcıların çevrimiçi gizliliği ve verileri korunmalıdır.

Kullanıcılara çevrimiçi veri kişilerini görüntüleme ve kendileri hakkında hangi bilgilerin paylaşıldığını denetleme hakkı sağlamanın yanı sıra (ve bu iyi bir şeydir) hükümetleri kendi veri toplamalarını temel minimum düzeye indirmeye teşvik eder.

Şirketler

 • İnterneti uygun fiyatlı ve erişilebilir hale getirmelidirler.
 • Az gelişmişlik, yoksulluk ve cinsiyet gibi faktörleri göz önünde bulundurarak, erişimin her insan için adil bir olasılık olduğundan emin olmak adına hükümetlerle yakın işbirliği içinde çalışmalıdırlar.
 • Mahremiyete saygı göstermelidirler.
 • İnsanlığa yardımcı olmak için tasarlanmış teknolojiler geliştirmelidirler.

İnsan haklarına saygı göstererek ve onları destekleyerek, ayrıca kendi çalışmalarından sorumlu tutularak adil olmaya özen göstermelidirler. Bu basit görünüyor, ancak muhtemelen tüm sözleşmenin en önemli kısımlarından biri adil olmak kısmıdır.

 

Vatandaşlar

 • Ortak çalışmalılar.
 • Herkese açık ve kapsayıcı bilgi ve içerik paylaşmalı ve oluşturmalılar.
 • Saygıdeğer topluluklar oluşturmalılar
 • Çevrimiçi ortamda herkesin güvenli ve hoş karşılandığından emin olmalıdırlar. Köprüler inşa etmelidirler, duvarlar değil!
 • Web güvenliği için savaşmalıdırlar.
 • İnternete karşı durmaktan, neyin doğru ve neyin doğru olduğuna dair ses çıkarmaktan, şirketleri ve hükümetleri eylemlerinden ötürü sorumlu tutmaya çalışmaktan korkmamalıdırlar.

Kulağa hoş geliyor değil mi? Ancak, bunun aslında uygulanmasının ne kadar kolay olacağı başka bir konudur. Sözleşmenin kendisi masada bağlılıklarını taahhüt eden çok sayıda organizasyona sahip, bu da harika bir şey. Google ve Facebook, yanlış bilgi ve genel veri ihlallerinin yayılmasında suçlanan en büyük oyunculardan ikisi. Doğru yönde atılmış bir adım, evet, ama sırada ne var?

Sözleşmenin özünde iyi niyet var, ancak yasal olarak bağlayıcı değil. Yani masada kimin olduğu önemli değil, öyleyse sorumlu tutulamazlar. Sözleşme, ulusal yasaların değiştirilmesine yönelik bir çerçeve öneriyor ve Fransa ve Almanya gibi hükümetler desteklerini teklif ettiler bile. Ancak, yasal olarak bağlayıcı bir sözleşme olana kadar, listede adları olsa bile uymamanın bir sonucu olmayacak. Şimdilik bekleyip görmekten başka bir seçenek bulunmuyor.

Tamam, Şimdi Ne Yapabilirim?

Online ortamda nasıl izlendiğiniz ve kendinizi korumak için neler yapabileceğiniz konusunda kendinizi eğitin. Gerçeklerinizi tekrar kontrol edin. Bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, kötü amaçlı yazılım olma şansı vardır. Tartışmaların arkasındaki cesur ayrıntıları öğrenmenizi, güvenilir kaynakların nasıl tespit edileceğini ve ayrıca veri ihlalleri ve kimlik avı gibi sıcak konuları öğrenmenizi öneririz. Kendinize bir VPN edinmeniz, çevrimiçi ortamda kendinizi korumanız için doğru yönde atılmış bir adımdır ve sansürden kurtulmanın bir yoludur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir