Alexa nedir ve neden önemlidir

Alexa Nedir ve Neden Önemlidir

Dünya’da milyarlarca site bulunur. Bunların sıralamaları nasıl olacağına karar vermek belli sistemler sayesinde olur. Bu sistemlerden en iyi örnek vereceğimiz Alexa olacaktır. Şimdi Alexa’ yı ayrıntılı bir şekilde anlatalım. 

Alexa Nedir

Alexa’ya sıralama sayacı diyebiliriz. Alexa ABD de amazon.com şirketi ile 1996 yılında kurulmuştur. Alexa amozon.com sahibi desek de aslında büyük hissedarı Microsoft şirketine aittir. Alexa milyarlarca siteyi sıralamaya sokabilen güçlü bir sistemdir. Alexa, webmaster kullanıcılarının sitelerini üç aylık, altı aylık aritmetik ortalama alarak büyükten küçüğe doğru site sıralamasına sokar.

Alexa Neden Önemlidir

Alexa’ nın önemi çok fazladır. Site sahipleri adreslerinin üst sıralarda olmasını ister. Ne kadar üst sırada olursanız o kadar size faydası olur. Yaptığınız iş ne olursa olsun web üzerinde başarı sağlamak için Alexa sistemini bilmeniz ve uygulamanız gerekir. Milyarlarca sitede bunu başarmak güçtür. İçeriklerinin Seo uyumlu olması çok önemlidir. Üst sıralarda yer almak istiyorsanız gereken şartları yapmalısınız. Bu SEO’nun temel kuralıdır.

Alexa Sıralaması

Alexa sıralamasını nasıl görülür ? sorusunu site sıralamasına önem veren herkes merak eder. Çok basit Alexa’ nın sitesine girip ülkeler kısmını Türkiye yapıp bulabiliriz. Bu sıralamalar 3 aylık ya da 6 aylık olarak yapılır.

Alexa Sıralaması Düşürmek

Alexa sıralaması düşürmek isteyen site sahipleri belli kriterleri yerine getirirse başarılı olabilir. Özellikle anahtar kelimeler sıralamada etkiyi doğrudan gösterir. Alexa sisteminde Alexa Toolbar diye program kullanır. Bunu indirirseniz yararınıza olacaktır. Çünkü Alexa birçok sıralamada buradan yararlanır. Sayfanızda aktif ziyaretçilerin olması sıralamanızı etkiler. Sitenizde geçirdiği süre, toplam sayfa görüntülenmesi, pozitif yorum sayıları iyi olmalıdır. Yani Alexa daki sitenize ne kadar çok ziyaretçi çekerseniz o kadar sıralamanızın düşmesini sağlarsınız. Alexa Widget programı ile algoritma oranları hesaplanır sıralamanızda düşme yapabilirsiniz. Ayrıca Clickstream denilen hit kaynakları kullanarak mesela  Facebook, Twitter, Google ve diğer sosyal medya siteleri, arama motorları Alexa da sıralı şekilde gösterildiğinden buralardan gelen pozitif istatistikler sizi Alexa sıralamanızı düşürebilir. Arada bir de Alexa ya siteniz hakkında güzel bilgiler vermelisiniz. Kısacası aktif olmanız şart. 

Alexa’ nın Faydaları

Alexa için oldukça teferruatlı işlemler saydık. Peki  Alexa’ nın faydaları bu işlemleri yapmak için değer mi? Tabi ki değer. Herkesin sitesi kendisi için değerlidir. Sitenizin sıralaması sitenizin içeriğinden daha önemli olduğunu kabul etmelisiniz. İşinizden en yüksek verimi alabilmeniz için bu bahsettiğimiz kriterleri yerine getirmeniz gerekir. Daha çok ziyaretçi, aktif bir topluluk size bunların olumlu yorumları ve görüntülemeleri sizi daha güçlü kılacaktır. Güçlüler arasında yer almanız sizi rekabete sokacak. Rekabetten iyi şekilde çıkmak faydasını arttıracaktır. Alexa size maddi ve manevi açıdan etkisi büyük olacaktır. Yaptığınız işin en iyisi olmak yolunda ilerleyebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir