Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi Tasarımı Nasıl Olur?

2000’li yılların başından 2016 yılına kadar ki olan süreci e-ticaret siteleri açısından ele alırsak büyük bir ilerlemenin olduğunu görüyoruz ve tahminler bu ilerlemenin daha da artacağı yönünde. Pek çok küçük yada adını duyurmuş büyük çaplı firmalar bile ürünlerini yada hizmetlerini internet üzerinden pazarlamaktadırlar. Bu pazarlama modelinin firmaya ve müşterilerine pek çok açıdan büyük faydalar sağladığını söylememiz mümkün.

Aslında istatistiklere bakıldığında bir girişimci açısından son derece avantajlı bir dönem diyebiliriz. Evet, her ne kadar farklı e-ticaret modelleri ülkemizde de faaliyete geçtiyse de, henüz yolun başında olduğumuzu söyleyebiliriz. E-ticaret devrinde yeni girişimcilere de fazlasıyla yer var ancak bunu başarabilmek için projenizin temelini sağlam tutmanız gerekiyor. Bu yazımızda bir e-ticaret sitesinin başarıya ulaşmasını sağlayacak detayları ele alıyoruz.

  1. Acele Etmeyin!

Pek çok e-ticaret girişimcisinin yapmış olduğu en ciddi hatalardan birisi, bu işi aceleye getirmesidir. Evet, zaman kaybetmek aynı zamanda potansiyel müşterileri kaybetmek anlamına da gelir fakat aceleye getirip oluşturabileceğiniz hazır bir sistemin size başarı kazandırması oldukça düşük bir ihtimaldir.

Siteniz için her şeyin hazır olmasını ilk etapta sağlamalısınız. Öyle ki tasarımdan, reklam planlamasına kadar ki her bir ayrıntı tamam olduğunda ve artık müşteriler için kusursuz bir sistemi ortaya koyduğunuzda hazırsınız demektir. Bu süreçte “çok yakında” temalı bir sayfa ile olası kullanıcılarınızı karşılamanız mümkündür.

  1. Test Aşaması

Tasarım adına uygulanmış olan tüm detayların sorunsuz bir şekilde çalışıyor olduğunu test etmelisiniz. Özellikle müşterilerin ürünleri inceleme aşamasındaki işlevselliklerin sağlanması ve aynı zamanda ilgili ürünün belirlenecek bir ödeme yöntemi ile sorunsuz bir şekilde satın alınabiliyor olduğundan emin olun.

Sosyalliğe Önem Verin

Sosyal medyanın bir e-ticaret sitesi açısından bir atar damar olarak niteledirilmesi hiç de yanlış olmayacaktır. Sizlere pek çok potansiyel müşteriyi sunacak olan sosyal medyada aktif olmak olmak ve hatta sitenizin tasarımının bir kısmını sosyal medya için düzenlemek size pek çok şey kazandıracaktır.

  1. Sitenizi Sosyal Yapmak

Yukarıda değinmiş olduğumuz sosyal medya işlevselliği daha çok sitenizin ve sunulan ürün yada hizmetlerin tanıtımı ile potansiyel müşterilere ulaşmasını amaçlamaktadır. Ancak doğrudan sisteminizin sosyalleştirilmesi de önemlidir. Bunun için yeni yorum sistemi ile kullanıcıların ürünleriniz hakkında çeşitli konuları tartışabileceği sosyal alt yapıyı sağlamak gerekmektedir.

  1. Mobil ve SEO

Başarılı bir e-ticaret sitesi için olmazsa olmaz iki kriter mobil ve SEO çalışmalarıdır. Mobil çalışmalar sitenizin çağımızın en çok kullanılan akıllı ve taşınabilir cihazlarına tam uyumlu hale getirirken, SEO çalışmaları ise arama motorları üzerinden size ulaşabilecek potansiyel müşteriyi kazanmayı amaçlamaktadır.

Sisteminizi sürekli güncel tutmaya çalışın çünkü teknoloji hızla gelişiyor ve gelişen bu teknoloji karşısında kullanıcıların alışkanları da değişiyor. Bu değişime ayak uyduran girişimciler her zaman öncü olacaklar ve her zaman daha fazla kazanacaklar.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Fobi Nedir ? Belirtileri nelerdir. başlıklı makalemizde sosyal fobi, sosyal fobi belirtileri nelerdir ve Sosyal fobi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir