Ekşi Sözlük Nasıl Kullanılır ?

Ekşi sözlüğü birçoğumuz biliriz. Ama aramızda bilmeyenlerde ya da az bilenler muhakkak vardır.

Öncesinde ekşi sözlüğün ne olduğunu, ne işe yaradığını bilelim ve ekşi sözlüğüne nasıl sitem kaydedilir ona bakalım. 

Ekşi Sözlük Nedir

Ekşi sözlük kendini ‘’Kutsal Bilgi Kaynağı’’ olarak nitelendirir. Ekşi sözlük normal sözlüklerden aslında çok farklıdır. A’dan Z’ye kadar sözlükte geçen kelimeleri bulmak bu sitede mümkün değildir. Genelde burada yazar kitlesi tarafından gündemdeki konulara değinilir. Esasen her konuda blog tarzında konuşmalar görebiliriz. İsteyen herkes istediği başlığı atabilir ve konuşmaya herkes katılım sağlayabilir. Belki de bu yönüyle birçok kişi tarafından beğenilerek takip edilmektedir.

Ekşi Sözlüğe Kayıt Olmak

Ekşi sözlüğe kayıt olmak çok basittir. Siteye girip kayıt ol bölümündeki gereken kısımları doldurarak rahatlıkla kayıt olabilirsiniz. E posta adresinden aktive edildikten sonra kesin kaydınız oluşturulur. Kayıt olduktan sonra belli aşamalardan geçebilirsiniz. Çaylak olarak başlanır, istenilen entryler yazılır ve ilerleyerek iyi yazarlar arasına katılabilirsiniz. Kayıt yapılmadan da birçok bilgi kaynağına ulaşabilirsiniz ancak herhangi bir konuda dile getirmek istediğinizi yapabilmek için kayıt olmak şarttır.

Ekşi Sözlüğe Sitem Kaydetmek

Önceki başlıklarda özgürce yazılabileceğinden bahsetmiştim. Ancak küçük bir ayrıntı var bu sözlüğün de kuralla olması. Yani özgürlüğün sınırları vardır. Bu sınırları sözlük içerisinde aşmanız durumunda sözlükten atılırsınız. Ekşi sözlüğe sitem kaydetmek istediğinizde bu kurallar çerçevesinde sitem kaydedebilirsiniz. Çaylak ile başladığınızdan dolayı siteminizi kaydettikten sonra moderatörler tarafından uygun olup olmadığı denetlenir ve karar verilir. Moderatörlerin gözünden kaçan cezaya sebebiyet verecek bir yazı sizi zor duruma getirebilir, bu yüzden dikkatli olmalısınız. Yeterli entry  sayısına ulaşıldıktan sonra istediğiniz sitemi daha kolay kaydedebilirsiniz. Site içerisinde ne kadar aktif olursanız yazarlığınız da o denli gelişir ve beğenilenler arasında olabilirsiniz. Yazdığınız sitem başlığı çok önemlidir, üst sıralarda olmak için başlık yazısı iyi olmalıdır. Kullanıcılar başlıklara göre arama yaparlar. Başlığınız iyi olmaz ise bir tane bile cevap alamayabilirsiniz. Bu da size olumsuzluk katar. Seçtiğiniz sitem başlığı birçok kişi tarafından desteklenebilir nitelikte olması sizi daha da güçlendirecektir. Ekşi sözlükte gündemde çok bahsedilir. Sizlerde sitemlerinizi gündemin içinde tutar iseniz yararınıza olacaktır. Ekşi sözlüğe sitem kaydetmek basit iştir ama başarılı olmak çok sayıda kullanıcının kullandığı bir ortamda zor iştir. Sözlük içerisinde kategoriler bulunmaktadır. Bu kategoriler(popüler , gündem, siyaset ,tarihte bugün, tv , spor , ilişkiler , video ). Yani hemen hemen her konuda kategori mevcuttur. Dilediğiniz sitemi kaydederken bu kategori başlıklarından faydalanarak yapabilirsiniz. Bu şekilde kaydettiğinizde yazarlar tarafından beğeniyle karşılanabilirsiniz. Kaydettiğiniz sitem özgün olmasına dikkat edin. Site kullanıcıları özgün sitemlere muhakkak güzel cevaplar vereceğinizden emin olabilirsiniz. Verilen güzel cevaplar ile motiveniz artarak sözlüğü etkili bir şekilde kullandığınızı fark edeceksiniz…

Bir önceki yazımız olan E-Ticaret ve SEO Teknikleri başlıklı makalemizde e-ticaret ve seo teknikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir