Seo nedir ?

İnternet dünyasının özellikle de web site sahiplerinin en çok duyduğu ve en zorlandığı konudur SEO. Genelde SEO’yu tanımlamak zordur. Ama kısaca SEO İngilizce de Search Engine Optimization anlamına gelen ve baş harflerinden oluşan bir terimdir. Search Engine yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı üzere web sitelerin hit konusunda ki ilk aracı olan arama motorları ile ilgili bir durumdur. SEO uzun süreç ve emek gerektirir. Özellikle internet üzerinden satış yapan bir siteniz varsa SEO uyumlu bir site olması size çok avantaj sağlar. Anahtar kelimeler de ilk sırada yer almak isteyen bir sitenin SEO çalışması yapması zorunludur. Web sitenizde ne kadar çok SEO uyumlu içerik bulunursa arama motorların da ilk sıra da çıkma olasılığınız da yükselir.

SEO Nasıl Uygulanır

SEO nasıl uygulanır? konusuna gelecek olursak yukarıda da belirttiğim gibi SEO zaman, bilgi ve emek isteyen bir iştir. SEO yapmak istiyorsanız öncelikle SEO hakkında en detaylı bilgiyi öğrenmeniz gerekir. Benin SEO yu öğrenmeye veya uygulamaya vaktim yok diyenler için profesyonel anlamda bu işin ehli olmuş iişi veya kurumlar belirli ücretler karşılığında bu işi en güzel biçimde yapıyorlar. SEO uyumlu sitelere daha çok hit geldiği için doğru orantılı olarak web sitenizden kazancınızda artış gösterecektedir.

SEO’dan biraz daha bahsetmek gerekirse iki türlü SEO vardır. Birincisi site içi SEO ikincisi ise site dışı SEO. Şimdi kısa bir şekilde bunlardan bahsedelim. 

Site İçi SEO

Adından da anlaşıldığı gibi Web sitenin içini ilgilendiren SEO kısmıdır. Daha çok sitenin başlığı, site içeriğinin özgünlüğü, site de kullanılan resimler ve sitede ki etiketlerin düzenlemesi gibi durumların hepsini ilgilendiren kısım Site içi SEO kısmıdır.

Site Dışı SEO

ise sitenin dizinlere kaydedilmesi, sitenin arama motorlarında ki durumu, baclink, link değişimi gibi durumları inceleyen SEO bölümüdür.

SEO web siteler için oldukça gerekli ve önemli bir konudur. Web site sahipleri eğer ilk sıralarda çıkmak istiyorsa kesinlikle üstünde durması gereken en önemli konuların başında gelir. Yeterli bilginiz yoksa kesinlikle profesyonel taktikler almanızı tavsiye ederim…

Web Tasarımı ve Seo hakkında diğer bilgiler için tıklayın..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir