Sosyal Fobi Nedir ? Belirtileri nelerdir.

Sosyal Fobi Nedir?

Sosyal fobi, girilen ortamlarda insanlar tarafından dışlanmaktan ve olumsuz olarak eleştirmekten çok yoğun bir şekilde korkulması ve kaygılanma halidir. Sosyal anksiyete bozukluğu olarak da bilinmektedir.

Sosyal fobisi olan insanlar yaptıkları bir davranışın diğer insanlar tarafından olumsuz bir şekilde karşılanacağını ve eleştiri alacaklarını düşünürler. Bu durum onların sosyal ortamlara girmesini ve girseler bile çok çekimser tavırlar sergilemelerine sebep olur.

Sosyal fobi hastalığı ilerleyen safhalarda insanların hayatını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum hem özel ilişkilerde, hem insan ilişkilerinde hem de iş hayatında kendini göstermektedir. Çekingenlik ve utangaçlık yaşayan bir insan her ortama giremediği için iş konusunda sıkıntı çekmeye başlayabilir. Bütün bunlar göz önüne alındığında sosyal fobi durumunda erken tedavi, yaşam kalitesi açısından önemli bir yere sahiptir.

Sosyal Fobi Belirtileri

Çağımızda insanlarda sıklıkla görülen sosyal fobi hastalığı psikolojik bir hastalıktır. Sosyal fobi belirtileri olarak bazı durumlar göze çarpmaktadır.

Liebowitz Sosyal Fobi Ölçeği’nde belirlenen sosyal fobi belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir

 • Toplum içinde yemek yiyememek
 • Toplum içerisinde telefon görüşmesi yapamamak
 • Yetkili biri ile konuşurken çekingenlik yaşama ya da konuşamama
 • Gruplar halinde yapılan etkinliklere katılmama
 • Parti ya da herhangi bir eğlenceye katılmama
 • Israrlı satıcılara karşı koyamamak
 • Bir kişi ile görüş ayrılığı yaşadığı durumlarda bunu belirtmeme
 • Başkaları tarafından izlenirken çalışamamak ve yazamamak
 • Bir grup ya da toplum içinde konuşamamak
 • Hazırlıksız konuşma yapamamak

Gibi davranışlar sosyal fobinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Sosyal Fobinin Nedenleri

Hayatımızda yaşadığımız tüm olumlu ve olumsuz durumların elbette birer nedeni vardır. Bu hastalık durumlarında da bu şekildedir. Sosyal fobi nedenleri arasında göze çarpan bazı durumlar bulunmaktadır.

 • Sosyal Beceri Eksikliği: Bazı insanlar sosyal ortamlarda kendilerini ifade etmekte zorlanırlar ve bu ortamlara girmeye çekinirler. Bu durum ilerlediği takdirde sosyal fobi olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Olumsuz düşünme Hali: İnsan hayatında olumsuz düşünmek negatif enerji üretmesine ve bir işe başlarken umutsuzluğa kapılmasını sağlar. Birisi ile tanışacağı zaman Acaba beni beğenecek mi diye düşünen bir insan ileride sosyal fobik olabilir. Unutulmamalıdır ki insanlar sizi beğenmeden ya da sevmeden önce siz kendinizi sevmeli ve beğenmelisiniz. Bunu yaptığınız takdirde özgüveniniz tam olacak ve kendinize olan saygınız artacaktır.
 • Geçmişten Gelen Nedenler: Sosyal fobisi olan insanlar genelde, geçmiş dönemlerde yaşadıkları bir durumun aşağılanmanın ya da dışlanmanın etkisinde kalırlar. Bu durumun bütün hayatları boyunca o şekilde devam edeceğine inanırlar.

Sosyal Fobi Tedavisi

Sosyal fobi, diğer psikolojik hastalıklar gibi tedavisi mümkün olan bir durumdur. Bunun için yapmanız gereken bir uzmandan yardım almaktır.

Sosyal fobi hastalıklarında en çok uygulanan tedavi yöntemi bilişsel davranışçı terapi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi ile korkularınla yüzleşmeniz ve bu durumları değiştirmeniz sağlanır.  Doktorunuz bu tedavi sürecinde sizinle konuşarak olumsuz düşüncelerinizden nasıl kurtulacağınız konusunda destek verecek ve bu durumu size öğretecektir.

Tedavi süreci hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Sosyal fobinin ne kadar ilerlediğine bağlı olarak seans sayısı artış gösterecektir. Tedavi sürecinde bazı ilaçlar ile tedaviye destek verilmesi sağlanabilir. Fakat ilaç kullanımı sırasında doktorunuz ile iletişim halinde olmanız çok önemlidir. Aksi takdirde ilaç tedavisi yarıda kesildiği zaman ya da bittiği zaman istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir ve hasta da bunalım hali meydana gelebilir.

Tedaviye başlayacağınız zaman olumlu düşünmeniz tedavi sürecinin kısalmasında etkili olacaktır. Psikoterapi, sosyal fobi rahatsızlığının üstünden gelebilmek için oldukça etkili bir yöntemdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir