Truva Atı nedir? Kötü Amaçlı Yazılım mı yoksa Virüs mü?

Truva Atı nedir? Kötü Amaçlı Yazılım mı yoksa Virüs mü?

Trojan virüsü kötü amaçlı yazılımı adını Truva atının klasik hikayesinden alır, çünkü bilgisayarlara bulaşma tekniğini taklit eder. Bir Truva atı, görünüşte zararsız programların içine gizlenir veya sizi yüklemeniz için kandırmaya çalışır. Virüslerden farklı olarak, Truva atları diğer dosyalara veya bilgisayarlara bulaşarak kendi kendine çoğalmaz. Daha ziyade, bir Truva atı, diğer kötü amaçlı yazılımları kullanarak, niyetini gizler. Truva atları fark edilmeden hayatta kalır. Bilgisayarınızda sessizce yer edinebilir, bilgi toplayabilir veya güvenliğinizde delikler açabilir veya yalnızca bilgisayarınızı ele geçirip sizi kilitleyebilir.

Truva Atı Nedir?

Temel olarak, bir Truva atı, insanları kandırmak için zararsız gibi davranan zararlı bir programdır. Truva atları, var olan ilk kötü amaçlı yazılım parçalarından biri olma ayrıcalığına sahiptir. Adını, bir bilgisayar sisteminin tehlikeye girebileceği tüm varsayımsal yolları listeleyen 1974’teki ABD Hava Kuvvetleri raporundan almıştır. Sadece bir yıl sonra, ilk gerçek Truva atı keşfedildi. Bu kod parçası, kullanıcıların onu indirmesini sağlamak için kendini bir oyun olarak gizledi ve daha sonra gizlice kendi kendini kopyalayan bir virüse dönüştü. Basit bir hayvan temalı tahmin oyunu, mevcut kullanıcının erişebildiği her sürücüde yedekler oluşturdu. Zararsız ve düzeltmesi kolaydı, ancak içerdiği virüsü açıklamadığı için Truva atı olarak nitelendirildi. Takip eden Truva atları o kadar masum değildi ve kısa sürede en popüler kötü amaçlı yazılım saldırılarından biri haline geldi. Bu, bugün özellikle, sosyal mühendisliğin her tür kötü amaçlı yazılım için birincil dağıtım yöntemlerinden biri olduğu anlamına gelir.

Truva Atları Ne Yapar?

Truva atları çok yönlü olduğu ve fark edilmeyebileceği için popülerlikleri patladı ve bu da onları birçok siber suçlu için tercih edilen kötü amaçlı yazılım haline getirdi. Truva atlarının yaptığı yaygın eylemlerden bazıları:

Botnet oluşturma: Truva atları, genellikle diğer kötü amaçlı yazılımların veya hatta bir bilgisayar korsanının girebilmesi için güvenlik sisteminizde değişiklikler yapar. Bu genellikle bir botnet oluşturmanın ilk adımıdır.

Bir önceki yazımız olan Pharming Nedir ve Saldırılara Karşı Nasıl Korunur? başlıklı makalemizde Pharming Nedir ve Saldırılara Karşı Nasıl Korunur?, Pharming Nedir? ve Pharming vs Phishing hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir