Web Tasarımı ve Seo

Web Tasarımı Açısından SEO Çalışması

SEO hakkında yazılan pek çok makalede çalışmaların içerik boyutu ele alınır. Gerçekten de Google gibi bir arama motoru devinden bahsettiğimizde üzerinde durulması gereken ilk kriterin içerik olduğunu görüyoruz. Ancak bir tasarımcı gözüyle de çalışmaları ele almak gerekiyor. Nitekim ne kadar başarılı bir içerik ortaya çıkarılmış olsa bile, doğru ve etkili bir tasarım olmadığında, bu içeriklerin kullanıcılara fayda sağlaması da söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle proje üzerinde iyileştirmelerde bulunmak ve son kullanıcı açısından beklentilerin karşılanmasında, SEO çalışmalarını aynı zamanda tasarım olarak da ele almamız gerekiyor.

Web Tasarımı ve SEO İlişkisi

Üzerinde durulan projenin tasarım yönü ile SEO çalışmaları arasındaki ilişki sürece göre değerlendirilebilir. Örneğin plan süreci olarak söyleyebileceğimiz ve henüz ilk aşama olarak söz konusu plan proje hakkında belli bir tasarım alt yapısının hazırlanması yada seçilmesi gerekmektedir. Bu aşamada eğer hazır bir sistem için bir web sitesi geliştirilecekse, hazır sistemler için geliştirilmiş farklı temalar arasında bir tercih yapılabilir, bu tercihler sonrasında özelleştirilebilir yada değiştirilebilir. Tasarım ile SEO ilişkisi esasında kullanıcı deneyimine dayanmaktadır. Burada öne çıkarılan standartlar ve hatta çoğu zaman kurallar diyebileceğimiz bir dizi kalite yönergesinin esas amacı kullanıcı deneyiminin en kolay, basit bir hale indirgenmesini hedeflemektedir.

Öte yandan bu iki kavramı ele alırken, ilgili web site projesinin amaç ve içeriğini de dikkate almak gerekiyor. Bir e-ticaret sitesi için uygulanması gereken tasarım çalışmaları farklı olmakta ve bununla doğru orantılı olarak bu tasarıma uygun SEO çalışması da farklılık göstermektedir. Dolayısıyla hem tasarım hem de SEO çalışmalarının birbirlerini tamamlayıcı olduğunu görüyoruz. Her iki kavramı yeterli ölçüde değerlendirmek ve aynı zamanda kullanıcı deneyimini ön planda tutmak gerekmektedir.

Mobility ve Web Tasarımı

Web tasarımı artık mobility tasarım olarak ön plana çıkıyor. Mobility tasarımı artık eskisi kadar zengin görsellerle hazırlanmış bir web sitesi yerine, farklı ekran çözünürlüğüne sahip ve pek çoğu taşınabilir olan cihazlarda kolay ve sorunsuz bir arayüzün son kullanıcılara sunulmasını ifade etmektedir. Dolayısıyla mobil kullanıcı kitlesini ele aldığımızda, web tasarımı çalışmalarının kimi zaman SEO kriterlerinden daha önemli olduğunu görmekteyiz.

Responsive tasarım olarak ifade ettiğimiz yeni tasarımlarda içeriklerin (özellikle de yazılı içeriğin) daha fazla ön plana çıktığı bilinen bir gerçek. Artık yeni clean olarak tanımlanan temalar daha fazla tercih edilmektedir. Daha sade ve kullanıcıya doğrudan içeriği sunan açık tasarımlar aynı zamanda sosyal eklentiler ile geliştirildiklerinde ivme kazanmaktadırlar.

Bugün başarılı olan pek çok platformun sosyal bir alt yapı sunduğunu görüyoruz. Bu alt yapı kullanıcılar arası etkileşimi sağladığı gibi aynı zamanda ortak platform olarak sisteme de katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla mobility çalışmaları arasında sosyal alt yapı da bir gereklilik haline gelmiştir.

Bir önceki yazımız olan Başarılı Bir E-Ticaret Sitesi Tasarımı Nasıl Olur? başlıklı makalemizde E ticaret nasıl yapılır, e ticaret püf noktoları ve e ticaret seo hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir