Windows 10 Güncelleştirme Nasıl Yapılır?

Windows 10 Güncelleştirme Nasıl Yapılır

Birkaç ay evvel Microsoft, Windows 10 adına son sürümünü kullanıcılarının hizmetine sundu. Şayet sizler de hâlâ Windows’un eski sürümünü kullanmakta olan kullanıcılardan iseniz Windows 10 güncelleme işleminin nasıl yapılması gerektiğini öğrenerek güncellemeyle gelen yeniliklerden faydalanmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Windows İşletim Sisteminin Son Sürümü Nasıl Yüklenir?

Mevcut Windows işletim sisteminizi, gelen en son güncelleme ile son sürüme yani Windows 10 1903 sürümüne güncelleyerek işletim sisteminizde yer almakta olan birtakım hataların ve güvenlik sorunlarının giderilmesini sağlayabilirsiniz. Bugüne kadarki en emniyetli Windows sürümü sayılan Windows 10, hiçbir artı ücret ödemenize gerek kalmadan kapsamlı bir koruma vaat ediyor.

Güncelleme işlemini anlatmaya geçmeden önce belirtmek gerekir ki; güncelleme tamamlandıktan sonra bir sebepten ötürü yeniden güncellemeden önceki işletim sisteminize dönmeyi arzu edebilirsiniz. Bundan dolayı işlemleri uygulamaya başlaman önce bir Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturmayı tercih edebilirsiniz. Böylelikle olumsuz herhangi bir durumda sisteminiz eski hâline getirilebilir olur.

Windows 10’u 1903 Sürümüne Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Şimdi, sürüm güncelleme işlemini aşamalı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

  • Öncelikli olarak internet sitesine gidip bu site üzerinden Windows 10 güncelleme aracını indirmeniz gerekmektedir.
  • Sayfayı açtığınız zaman ‘Hemen güncelleştirin’ butonu ile karşılaşmış bulunacaksınız.
  • Burada butona tıklamamız gerekmektedir.
  • Butona tıkladığımız anda Windows 10 güncelleştirme aracı bilgisayarımıza indiriliyor olacaktır. Bu, takribi 6MB boyutlarında bir indirme olarak değerlendirilebilir.
  • İndirmiş olduğumuz Windows 10 güncelleme aracını çalışır vaziyete getiriyoruz. Bu adımdan sonra karşımıza Windows 10 güncelleme ekranı çıkıyor. Bunun akabinde ‘Şimdi güncelle’ butonu yardımıyla işleme devam ediyoruz.
  • Bilgisayarımızın Windows 10 1903 sürümü için uygun olup olmadığı kontrol ediliyor olacak.
  • CPU, Bellek ve Disk bölümünün yeterli olup olmadığı incelenecek ve bu incelemeni ardından bilgisayarınızın kurulum için uyumlu olduğu sonucuna varılacak. Bundan sonra da ileri butonuna tıklayarak işlemi sürdürüyoruz.

Windows 10 güncellemesi için ilgili dosyalar indirilmeye başlanıyor. Bu aşama şahsi internetinizin süratine göre farklılık gösterebilir. Dolum %100 olana kadar beklemeniz gerekmektedir. Dosyaların indirilmesi tamamlandığı takdirde bu kez de indirilmiş olan dosyaların doğrulanması sağlanıyor olacak. Eğer eksik indirilen bir dosya varsa bu tepsi edilecek. Yine dolum %100 olana kadar beklemeniz gerekmektedir.

Windows 10 Güncelleme İşlemi Başladıktan Sonraki Adımlar Nelerdir?

İndirmiş olduğunuz dosyaların doğrulanması işlemi tamamlandıktan sonra Windows 10 güncelleme işlemine başlıyor. Bu aşama da yine kişisel bilgisayarınızın niteliklerine göre daha kısa, daha uzun sürebilir ya da herhangi bir yüzde oranında takılıp kalabilir. Bu tarz bir durumda bilgisayarınızı kapatmaya çalışmayın ve sabırlı bir şekilde beklemeye devam edin. Ayriyeten belirtmek gerekirse dolum oranı %100 olup tamamlanana kadar beklemelisiniz.

Bu adımın hemen akabinde bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir. ‘Şimdi yeniden başlat’ butonuna tıklayarak işlemin sonlarına doğru geliyoruz. Bu aşamada bilgisayarınız tamamen kendiliğinden 3 ya da 4 kez yeniden başlatılacaktır. Bununla beraber işlemler tamamlanmış olur. Yalnızca çıkış butonuna tıklayarak bitirebilirsiniz.

Windows 10 1903 Güncellemesi İle Gelen Yenilikler

Yeni Windows 10 güncellemesi ile birlikte ayarlar kısmında mühim bir farklılığa imza atıldı. Bu yenilikle birlikte kullanıcılar artık ayarlar bölümüne eklenmiş olan hızlı erişim çubuğu vasıtasıyla dilediği ayara çok daha hızlı bir biçimde erişim sağlayabilecek. Bunun haricinde kullanıcılar, görev yöneticisi üzerinden hangi uygulamanın hangi ekranda faal durumda olduğunu görebilecek. Depolama ayarları daha basit bir duruma getiriliyor.

Yeni Windows 10 Güncellemesi İle Arama ve Cortana Üzerinde Yapılan Değişiklikler

Bu yeni güncelleme ile birlikte Cortana ve Arama birbirlerinden ayrılmış oldu. Cortana için ayrı yeni bir kısa yol getirildi. Bundan sonra kullanıcılar Görev Çubuğu’nda bulunan sembole tıkladıkları zaman Cortana sesli asistan devreye girecek ve sesli asistan ile direkt olarak bağlantı kurabilecekler.

Güncelleme İle Gelen Ara yüz Değişiklikleri ve Diğer Yenilikler

+Yeni güncelleme ile birlikte gelen bir diğer yenilik, kullanıcılara yeni bir light tema verilecek olmasıdır. Bu yeni tema Başlat menüsü, Eylem Merkezi, Görev Çubuğu gibi pek çok alanda faal olarak kullanılabilecektir. Mevcut duvar kâğıdı ise daha aydınlık renkler ile değiştirilip güncellendi. Emoji bölümü sürüklenebilir ve oradan oraya aktarılabilir bir duruma getirildi. Ayriyeten, yeni gelen emojiler de işletim sistemi dâhilinde kabul edildi. Giriş ekranı adına yeni Akrilik sislilik özellikte efektler eklendi.

+Güncelleme sayesinde gelen diğer yeniliklerin içerisinde; dokunmatik klavyenin çok daha akıllı duruma getirilmesi, dokunmatik klavye için yepyeni semboller yüklenmesi, ekran okuyucunun çok daha pratik ve kullanılabilir duruma getirilmesi, mikrofon aktif olduğu takdirde sistemin tepe kısmında bir mikrofon simgesinin belirecek olması yer almaktadır. Ekran koruyucu bundan sonra şimdiki, önceki ve sonraki cümleleri okuyabilir nitelikte olacak. Yine bununla beraber Vietnamca Teleks ve Tuş takımı geçici olmayacak biçimde klavyedeki yerini alacak. Linux dosyaları direkt olarak Windows Dosya Gezgini üzerinden görüntülenebiliyor olacak.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 Kasım 2019 Güncelleştirmesini Nasıl Alabilirsiniz ? başlıklı makalemizde 10 kasım 2019 güncelleştirme, Windows 10 2019 güncelleştirme ve windows 10 güncelleştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir