Ölmeden Önce Mutlaka İzlemeniz Gereken Filmler

Ölmeden Önce Mutlaka İzlemeniz Gereken Filmler

Eğer ne izleyeceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız, bu klasik yapımlar arasından ölmeden önce mutlaka izlemeniz gereken filmleri seçebilirsiniz. Çıktıkları dönemde ve bugün hala birer kült olarak sayılan bu filmler, gerek görüntü kaliteleri, gerekse de senaryo ve içerdikleri mesajlar ile büyük yankı uyandırmışlardır.

Benimle Kal (1987)

Stephen King’in klasik romanından uyarlanan Benimle Kal filmi ölü bir beden bulmak için maceraya atılan dört genci konu almaktadır. Kulağa oldukça iç karartıcı gelmesine rağmen, dört erkek kalbinize girerken şaşırtıcı derecede komik görünmektedir.

Ferris Bueller’le Bir Gün (1987)

Ferris Bueller’le Bir Gün şüphesiz 80’lerin en ikonik genç filmlerinden biri. Ferris’in yaramaz antikliklerine veya Cameron’un hayata kötümser bakışına varıncaya kadar gülünç ve komik bir yapım.

Kahvaltı Kulübü (1985)

John Hughes kesinlikle o dönemde gençlik filmlerinin kralıydı. Kahvaltı Kulübü filmi, tamamen farklı geçmişlerden gelen beş lise çocuğunun günü birlikte gözaltında geçirdikten sonra düşündüklerinden çok daha fazla ortak noktaları olduğunu keşfetmelerini konu almaktadır. Yapım sizi ilk başta güldürecek ve sonunda gözyaşlarına boğacak.

Dışlanmışlar (1983)

Dışlanmışlar iki rakip çetenin hikayesini ve zengin ile fakir arasındaki savaşı gözler önüne sermektedir. Rekabet kız üzerine zararsız çekişme ile başlıyor, ancak sonunda biri öldüğünde kontrolden çıkıyor. Baş kahramanlar olay yerinden kaçarken hikaye eğlenceli ama trajik bir kurtuluş ve ergenlik öyküsüne dönüşüyor.

Cinnet (1980)

Herkes ikonik ‘İşte Johnny!’ sahnesini biliyor ama herkes filmi izledi mi? Stanley Kubrick yönetimindeki bu ürkütücü Stephen King roman uyarlaması baştan sona ürpertici. Dağlarda uzak bir otelde kalan, ıssız ve karlı bir kış boyunca bir aile yeterince korkutucu değilse, denkleme Cinnet filmindeki Jack Nicholson’un ürkütücü performansını eklemeyi deneyin.

Otomatik Portakal (1972)

Listedeki ikinci Kubrick filmi, Otomatik Portakal kötü şöhretli ve şiddet içerikli ama sonuçta bir kült klasiği. Film, Alex ve ekibinin ultra şiddete meyilli korkunç saldırılarını, yakalanmasını ve rehabilitasyon girişimini izliyor. Bu film ile Alex’in zihninde vahşi bir gezinti yapmaya hazır olun. Filmdeki gençler tarafından kullanılan dili kavradığınızda, gözleriniz ekrana kilitli kalacak.

12 Öfkeli Adam (1957)

Bir cinayet davasındaki 12 erkekten 11’i çabucak mahkumiyet için oy kullanıyor ancak 8. Jüri üyesi tüm erkekleri yeniden düşünmeye ikna ediyor. 12 Öfkeli Adam filmi ilerledikçe, her bir erkeğin kendi kişisel geçmişini tanıyacak ve duruşmanın sonucu için çabucak beklentiyle dolmaya başlayacaksınız. Bu filmin en önemli yanı hikaye anlatımının mükemmel olması. Kendiniz izleyene kadar ne kadar iyi olduğuna inanamayacaksınız.

 

Bir önceki yazımız olan Netflix'e Bu Hafta Eklenecek En Yeni Yapımlar başlıklı makalemizde Netflix Bu hafta çıkacak filmler, Netflix bu hafta eklenecekler ve Netflix En Yeni Yapımlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir