Rotten Tomatoes – Tomatometer Onaylı Eleştirmenleri Kimlerdir?

Rotten Tomatoes – Tomatometer Onaylı Eleştirmenleri Kimlerdir?

Rotten Tomatoes web sitesindeki Tomatometer iki farklı gruptan yorumlar içerir:

Tomatometer onaylı ve incelemeleri yayınlandıkları yerden bağımsız olarak sitede yer alan bireysel profesyonel film ve TV eleştirmenleri.

Web siteleri, çevrimiçi video satış mağazaları, gazeteler, dergiler, podcast’ler, radyo programları ve TV şovları gibi Rotten Tomatoes onaylı yayınlar. Bir yayın onaylanırsa, bir filmin veya şovun incelenmesi, hangi bireysel eleştirmen tarafından üretilmiş olursa olsun, Tomatometer’e dahil edilir.

Tomatometer Onaylı Eleştirmeni Nasıl Olunur?

Başvurmak isteyen eleştirmenler önce aşağıdaki yönergeleri gözden geçirmelidir. Tüm adaylar bir onay sürecinden geçecektir. Başvurular 1-31 Mart ve 1-30 Eylül tarihleri ​​arasında yılda iki kez kabul edilir.

Tomatometer Eleştirmeni Olmak İçin Anahtar Değerler

İçgörü: Eleştiri birçok şey olabilir: film sektörüne derin bir dalış, bir alt metnin analizi, sosyal yorum üzerine hevesli bir tartışma. Sadece bir yapım özeti değil, bir film veya TV dizisine perspektif sunan çekici bir içerik sunabilmelisiniz.

Hedef Kitle: Rotten Tomatoes amacı, Tomatometer onaylı eleştirmenler topluluğu ile birlikte film ve TV izleme kitlesini yansıtmak ve temsil etmektir. İlgi çekici perspektifler ve tartışmalar için zengin, çeşitli ve kapsayıcı bir alan geliştirmek adına, geniş bir kitleye ulaşan eleştirmenler; aynı zamanda film ve TV kapsamı yeterince temsil edilmeyen gruplara hizmet eden eleştirmenler aranmaktadır.

Kalite: İncelemeler dilbilgisi kurallarına uymalı ve editör personeli tarafından onaylanmış veya kendi kendine yayınlanmış olması fark etmeksizin, açık ve net olmalıdır. Aynı şekilde, video ve podcast incelemeleri iyi yapılandırılmalı ve net çözünürlük ve sese sahip olmalıdır.

Adanmışlık: İster ayda birden fazla gösteri yapan bir podcaster olun isterseniz haftalık bir katılımcı, eleştirmenler arasında farklı dereceler bulunmaktadır. Minimum katkı gereksinimleri uygunluk yönergelerinde belirtilmiştir. Ancak aynı zamanda genel tutarlılık ve Rotten Tomatoes bağlılığı aranmaktadır. Ek olarak, eleştirmen kuruluşlarındaki üyelikler bir liyakat işareti olarak kabul edilir.

Eleştirmenlerin gazetecilik bütünlüğünü onurlandırmasını ve yayın etiğini desteklemesi beklenmektedir. İntihal, ayrımcılık veya tüm platformlardaki diğer davranış ihlallerine müsamaha gösterilmemektedir.

Rotten Tomatoes Tomatometer Uygunluk Yönergeleri

  • Bireysel Eleştirmenler

Minimum iki yıl boyunca tutarlı yazılı veya hareketli çıktı.

Kendi kendine yayınlanan bir web sitesinin dışındaki bir yayında gösterilen film / TV yayınları. Bununla birlikte, siteleri ve çalışmaları temel Rotten Tomatoes değerlerini yansıtıyorsa yalnızca kendi kendine yayın yapan eleştirmenler de ele alınmaktadır.

Büyük ve / veya saygın bir yerel / ulusal / uluslararası TV veya radyo çıkışında düzenli görünüm.

Bir video yayınlama platformundaki en az 30 bin abone, geniş kitleye ulaşmaya hak kazanır. Yeterince temsil edilmeyen gruplara ulaşan eleştirmenler de vaka bazında ele alınacaktır.

  • Yayınlar

Minimum iki yıl boyunca tutarlı çıktı.

Alexa.com tarafından bildirildiği şekliyle en az 500 bin benzersiz aylık ziyaretçi, geniş kitle erişimine hak kazanır. Yeterince temsil edilmeyen gruplara ulaşan yayınlar da duruma göre değerlendirilecektir.

Düzenli olarak yayına katkıda bulunan en az üç bireysel olarak onaylanmış eleştirmen.

Gösterilmiş sosyal medya varlığı ve katılımı (ör. Twitter, Facebook ve / veya Instagram).

Uygun TV ve radyo yayınları ve programları, büyük ve / veya saygın bir yerel / ulusal / uluslararası ağ veya istasyonda yayın yapmalıdır.

Gösterilmiş sosyal medya varlığı ve katılımı (ör. Twitter, Facebook ve / veya Instagram).

Bir video yayınlama platformundaki en az 200 bin abone, geniş kitleye ulaşmaya hak kazanır. Yeterince temsil edilmeyen gruplara ulaşan video kanalları da vaka bazında değerlendirilecektir.

Şovda birden fazla eleştirmen bulunmalıdır.

Gösterilmiş sosyal medya varlığı ve katılımı (ör. Twitter, Facebook ve / veya Instagram).

  • Podcastler

Minimum iki yıl boyunca tutarlı çıktı.

Ayda en az dört bölüm yayınlama.

iTunes’da en az 4 yıldızla en az 200 oy. Yeterince temsil edilmeyen gruplara ulaşan podcastler de vaka bazında değerlendirilecektir.

Sosyal medya varlığı ve kitle ile etkileşim (ör. Twitter, Facebook ve / veya Instagram).

Bazı durumlarda, bir eleştirmen veya yayın yukarıda listelenen uygunluk yönergelerini karşılamasa bile, Tomatometer platformuna fayda sağlayacağına inanılıyorsa değerlendirilmeye alınabilir.

Her durumda, Rotten Tomatoes eleştirmenleri ve yayınları her zaman ve her seferinde tek tek onaylama, reddetme ve kaldırma hakkını saklı tutar.

 

Bir önceki yazımız olan Ölmeden Önce Mutlaka İzlemeniz Gereken Filmler başlıklı makalemizde 12 Öfkeli Adam (1957), Benimle Kal (1987) ve Cinnet (1980) hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir