Alışveriş bağımlılığı ve Tedavisi

Alışverişkolik Misiniz Alışveriş Sever Mi?

Tüm insanlar biraz alışveriş etmeyi severler. İnsanlar arasında alışveriş etmek bazı zamanlarda mecburi, bazı zamanlarda da zevk aldıkları bir işlem olarak bilinir. Fakat bazı insanlarda alışverişin dozunu kaçırma alışkanlığı vardır. Bu insanlara alışveriş bağımlısı veya alışverişkolik adı verilir.

Bu alışveriş bağımlıları sokağa çıktıklarında, evde oturduklarında yani her ne etkinlik yapıyorlarsa alışverişi düşünürler. Çoğu alışveriş bağımlısı alışverişe çıktığı zaman, lazım olan olmayan her şeyi almak ister. Bazıları vardır ki, sanırsınız mağazaları, marketleri sırtına yükleyip eve getirecek. Bu kadar çok karşı konulamaz alışveriş yapma isteği hem kendilerini hem de etrafındakileri oldukça fazla yorar. Her şeyin dozunda yapılması gerektiği gibi alışveriş de dozunda yapılmalıdır.  Alışverişin bir kısmı zaten zararlı değildir.

Alışveriş Yapmayı Çok Sevmek İnsana Ne Zaman Zarar Vermeye Başlar?

Alışveriş yapmayı çok seven erkek ve kadınlar, aldığı kıyafetleri giyiyorsa, aldığı yemekleri yiyorsa o zaman çok da zararlı değildir. Zaten yemeye ve giymeye yetecek kadarsa o alışveriş dozunda yapılmış bir alışveriştir.

Fakat bazı alışveriş bağımlıları vardır. Aldığı kıyafetler o kadar çoktur ki, yıllarca o kıyafetlerin etiketlerini bile sökmeye zamanları yoktur. Aldığı yemekler de bitiremeyeceği kadar çoktur. Alışveriş işte bu durumlarda artık hastalık durumunu almıştır.

İhtiyacın dışında para harcayıp tüm variyetini bitirmek de alışveriş bağımlılığı rahatsızlığının maddi boyutunu da maalesef ortaya çıkartıyor.

Alışveriş Bağımlılığı Tedavisi

Aslında bazı kişiler kendi tedavilerini kendileri yapabilmektedir. Doktor gözetimi olmaksızın ilaç kullanmamalıdır. Genelleme olarak ilaçsız psikolog terapileri ile tedavi yapılabilmektedir.

Çok kısa sürede kurtulma sağlanılan bir hastalık olan alışverişkoliklik insan üzerinde maddi ve manevi baskıya yol açar.

 

Alışveriş Bağımlılığının Sebepleri Ve Tedavisi

Alışveriş bağımlılığının sebepleri kişiye göre değişiyor. Bu sebeplerden bazıları alışverişlerin elinde olsa da bazıları istek dışı gelişen sebepler. Alışveriş bağımlılığın sebeplerini inceleyelim.

  • Ailevi sıkıntılar
  • Kredi kartları
  • Alışveriş siteleri
  • Sosyal çevre
  • Kredi kartı taksit imkanları
  • Büyük indirimler
  • Yalnızlık
  • Depresyon
  • Bir şeye sıkılma sonrası
  • Para sıkıntısından sonra birden paraya ulaşmak

Alışveriş Bağımlısı Olmamak İçin Ne Yapmalı?

Alışveriş bağımlısı olmamak için, ilk önce dışarı çıkmadan evde yapılabilecek etkinlikler bulmalıdır. Birinci etken sokağa çıkmamak olarak belirlenebilir. Alışveriş bağımlılığı çok fazla hastalık halini aldıysa, kredi kartları iptal ettirilebilir.

Yapılacak şeylerin içinde yalnız kalmamak ve büyük indirimleri görmezden gelmek de vardır. Uzmanlara göre baş ağrısı olan bir kişi bile yanında kimse yokken, yani yalnızken ağrısını daha fazla hissetmektedir. Yalnızlık insanı rahatsız eder.

Çok fazla zengin bir sosyal çevre edinmemeliyiz. Çevremizdekilerin orta halli olmaları bizi de biraz alışverişten uzaklaştırır. En önemlisi alışveriş sitelerinden de, biraz uzak durmamız gerekmektedir. Alışveriş sitelerinden uzak durmak daha az alışveriş yapmamızı sağlar.

Bir önceki yazımız olan Müzik eğitiminin faydaları başlıklı makalemizde müzik, müzik eğitimi ve müzik eğitiminin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir