Bebekler İçin En Faydalı 5 Sebze

Bebekler İçin En Faydalı 5 Sebze

Bebeklerin sağlıklı bir gelişim gösterebilmeleri için anne sütü ile beraber takviye gıdaya gereksinim duydukları görülüyor. Altıncı aydan itibaren başlayacak olan sebze tüketimi aynı zamanda bebeklerin dengeli bir beslenme alışkanlığı elde etmelerini de sağlıyor. İlk etapta püre halinde tüketilmesi gereken sebzeler, anne sütünün eksikliğini yavaş yavaş toparlamaktadır.

Anne sütü, bir bebeğin ilk 6 aylık sürecindeki tek besin grubudur. Altıncı ayın tamamlanması ile beraber yeni gıdalar ile beraber beslenmede meydana getirilecek değişiklik, bebeğin kişisel gelişimine büyük oranda katkı sağlayacaktır. Özellikle ilk bebeklerini dünyaya getiren annelerin bu konuya dikkat etmeleri gerekiyor. İlk 6 aydan sonra verilecek sebzelerin tamamı püre halinde olmalıdır. Hangi sebzelerin daha yararlı olduğunu düşünüyorsanız yazımızın devamını okumaya devam edelim. Bebekler için en faydalı 5 sebze;

Yeşil Fasulye

Yeşil fasulye, püre olarak sunulması durumunda bebeklere büyük fayda getirmektedir. İyice yıkanmış fasulyeleri ilk olarak ufak parçalara bölün. Bir tencere içerisinde 15 dakika kadar pişirerek soğuk suyun altında yıkayın. Son aşamada ise içerisine birkaç damla zeytinyağı ekledikten sonra süt yardımı ile püre haline getirin.

 

Ispanak

Bebekler için en faydalı 5 sebze içerisinde Ispanağın önemli bir yere sahip olduğunu bilmeniz gerekiyor. İçerisinde bol miktarda mineral ve demir barındıran Ispanağın püre halinde sunulması durumunda bebeklerin gelişimlerine oldukça büyük katkı sağladığı görülmüştür. 150 gram ıspanak yaprağını 5 dakika boyunca su içerisinde kaynatın. 5 dakika kadar kaynayan ıspanağı buharda pişirdikten sonra püre haline getirin.

Havuç ve Kabak

2 adet havuç ve 3 adet kabağı iyice yıkadıktan sonra kabuklarını soyun. Kabuklarını soyduğunuz sebzeleri 20 dakika kadar Buhar üzerinde pişirin. İyice pişen havuç ve kabağı posasız bir şekilde püre haline getirin.

 

Kuşkonmaz

Bebekler için en faydalı 5 sebze listesine kuşkonmazı da eklemek istiyoruz. 5 adet yeşil kuşkonmazı iyi bir şekilde keserek su ile yıkayın. Küçük parçalar halinde kestiğiniz kuşkonmazların içerisinde küp şeklinde doğranmış patatesleri ekleyin. 15 dakika kadar buharda pişen sebzelerimizi iyi bir şekilde karıştırarak püre haline getirin.

Enginar

Bir adet tatlı patatesin yaklaşık 1/3’lük kısmını iyice yıkadıktan sonra küp küp doğrayın. Daha sonrasında enginarlarınızı iyi bir şekilde yıkayarak kenara alın. Bu esnada patateslerinizi buhara bırakarak iyi bir şekilde pişmesini sağlayın. Enginarınızın iyi bir şekilde temizlendiğini düşündükten sonra patatesin yanında buharda pişmeye bırakın. Gerekli pişmesine geldikten sonra içine bir miktar zeytinyağı ekleyerek püre haline getirin.

 

Yukarıdaki tarifler üzerinden püreler hazırlayarak bebeklerinizin sağlıklı gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Bebekler için en faydalı 5 sebze listemize katkı sağlamak için bizlere yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Nasıl Yağ Yakarım? başlıklı makalemizde Nasıl Yağ Yakarım? ve Yağ Yakmanın Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir