Bebekleri Öpmeyin!

Bebekleri Öpmeyin

Bir anne bebeğini gözünden sakınarak 9 ay taşır ve dünyaya getirir. Ancak bebeğini koruma süreci burada bitmez. Bebeği isterse koca adam olsun yine de onu var gücüyle sakınır. Fakat maalesef ne kadar korursak koruyalım maalesef bazı tehlikelere dur diyemiyoruz.

Tehlikeyi çağıran en basit nedenlerden birisi ise sadece küçük bir öpücük. Bebekler ilk doğdukları andan itibaren bağışıklık sistemi düşük bir şekilde dünyaya gelir ve yavaş yavaş kendini geliştirir. Bu esnada o küçücük bedenleri ile kendilerini koruması imkansızdır. Bu yüzden onların tatlılığına dayanamasak bile onları düşünerek davranmamız gerekiyor.

Bir annenin küçük bir öpücüğü tabi ki anne ile bebek arasında bağı güçlendirir. Ancak bunu annesinin dışındakilerin yapması hiç doğru değil. Çoğu zaman dışarda, parkta ya da herhangi bir yerde tanımadığımız kişiler bile bebeklerimizi öpmek istiyor. Peki buna izin vermeli miyiz?

Tabi ki hayır. Özellikle yaz ve kış aylarında birçok enfeksiyon türü gün yüzüne çıkıyor. Bu durum ise büyük bir tehlikenin habercisi olmakta.

Sadece bir bebek için değil kim olursa olsun yüz bölgesi bakterilerin en rahat girdiği bölgedir. Dolayısıyla yüz bölgesinden verilen küçük bir öpücük o bakterilerin, virüslerin kolayca vücuda bulaşmasını sağlar. Bu durumda bebeklerin hastalanması kaçınılmaz bir durum olacaktır.

Henüz yeni doğan bir bebeğin iki yaşına gelene kadar bağışıklık sistemi tam anlamı ile çalışmaz. Bundan dolayı bebeklerin hasta olması yetişkinlere oranla daha kolay ve daha ağırdır. Eğer grip gibi üst solunum yolları ile ilişkili bir hastalığınız mevcut ise bırakın öpmeyi bebeklerin yanına bile yaklaşmamanız gerekiyor.

Hastalığın yanı sıra şunu da belirtmeliyiz ki, bebek cildi oldukça hassas bir yapıdadır. En küçük şey o cildin tahriş olmasına neden olabilir. Mesela bebeği öperken makyajlı olunması daha küçücük bebeğe bir çok kimyasalın bulaşması anlamına gelecektir. Peki o küçücük bedene bu kimyasallar ile yazık değil mi?

Elbette ki bebekler o küçük vücutları, mis kokuları ile bize oldukça çekici geliyor. Ancak kendinizi o küçük, savunmasız bedenlerin ya da onu korumak için çabalayan küçük bir ağlamasın da içi giden annelerin yerine koyun.

Empati yapın ve lütfen o küçücük bedenlere zarar vermekten onların iyiliği için kaçının.

Günümüzde maalesef bu durumların kurbanı olan çok çocuk var. Bu yüzden sevginizi öperken değil korurken gösterin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir