Bitcoin Gerçekten Güvenli Mi?

Bitcoin Gerçekten Güvenli Mi?

Birçok insan dijital paraların dünyayı değiştireceğine inanıyor ve ilk etapta bu fikri akıllara getiren kripto para birimi de Bitcoin. Elbette her ne kadar çok sayıda hayranı bulunsa da yaşadığımız dünya için yeni olan bu para biriminin güvenilirliğini sorgulamak da en büyük hakkınız.

Bitcoin Tam Olarak Nedir?

Bitcoin, 2009 yılında oluşturulan bir dijital para birimidir ve tartışmasız tüm dijital para birimlerinin çılgınlığıdır. Onu basan hükümet tarafından desteklenen ve değer verilen normal paradan farklı olarak, Bitcoin bağımsız olarak işletilir ve kendisini destekleyen hiçbir şey yoktur. Yani bu da değerlerinin – veya gerçekte ne harcayabileceğinizin – büyük ölçüde kullanıcılar tarafından belirlendiği anlamına gelir. Bu, Bitcoin’in Aralık 2017’de olduğu gibi birkaç dolardan neredeyse 20k’ye kadar bir değere sahip olabileceğini gösterir.

Ama aslında Bitcoin ile ne yapabilirsiniz? İlk ortaya çıktığı zaman, Bitcoin çok da popüler değildi. Bununla birlikte, zaman geçtikçe, daha fazla şirket ve birey Bitcoin’i hizmetleri için meşru bir ödeme yöntemi olarak kabul etti. Bilgisayar satın almak, uçuş rezervasyonu yapmak, hatta sadece Bitcoin ile pizza sipariş etmek bile tamamen mümkündür.

Bitcoin Güvenli Midir?

Evet, Bitcoin’in güvenli olduğunu söylemekten mutluluk duyuyoruz. Tabii ki bunun için sebeplerimiz var:

Sebep 1: Bitcoin Şifreli Ve Güvenlidir

Bitcoin, blockchain adı verilen özel bir sistemle şifrelenir ve desteklenir. Blockchain, Bitcoin sisteminde gerçekleşen işlemleri şifrelemek için çoğunlukla gönüllü kişiler tarafından kullanılır. Ve bunu yaparken, tüm kişisel bilgilerin casusluk faaliyetlerinden uzak tutulmasını ve bilgisayar korsanlarının sisteme girmeyi başarsalar bile, çalmaya değer bir şey bulamayacağından emin olurlar.

 

Sebep 2: Bitcoin Herkese Açıktır

Bu ilk başta kulağa daha güvensiz gelebilir, ancak “herkese açık” derken, ilgili kişiler anonim olsa bile tüm işlemlerin şeffaf ve halka açık olduğu anlamına gelir. Bu, hiç kimsenin sistemi aldatamayacağı, dolandıramayacağı veya başka şekilde sahtekarlığa uğratamayacağı anlamına gelir. Ayrıca işlemler geri döndürülemez, bu yüzden Bitcoinlerinizi aldıktan veya sattıktan sonra kimse gidip paralarını geri talep edemez. Bitcoin, kimsenin bir şey çalmaya çalışmadığından emin olmak için binlerce insanın cüzdanınızı izlemesine benzer.

Sebep 3: Bitcoin Ademi Merkeziyetçidir

Bitcoin’in tüm dünyada sunucuları var ve on binden fazla Blockchain sistemde gerçekleşen tüm işlemleri takip ediyor. Bu oldukça önemlidir, çünkü sunuculardan veya Blockchainlerden birine bir şey olursa, diğerleri boşluktan yararlanabilir. Ayrıca, sunuculardan birine girmeye çalışmak anlamsızdır.  Blockchainlerin en az % 51’ini kontrol etmedikçe, diğer Blockchainler ve sunucular girişimi engelleyecektir.  Tamamının kontrol edilmesi ise imkansız değil ama çok zor bir durum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir