Down Sendromlu Çocukların Psikolojisi Nasıl Olmaktadır?

Down Sendromlu Çocukların Psikolojisi Nasıl Olmaktadır?

Down sendromu, bebeğin taşıdığı kromozom sayısının 46 değil de 47 olmasından kaynaklanan bir durumdur. Bu durum bir hastalık olarak görülmemeli, çocuğun hayatı boyunca bu genetik durumun olumlu ya da olumsuz getirileri ile yaşayacağının bilinmesi gerekmektedir. Down sendromlu bir bebek daha anne karnında iken bu sendromu taşıdığı öğrenilmektedir. Gebeliğin belirli aylarında yapılan tahliller neticesinde bebeğin taşıdığı bu genetik durum tespit edilmekte ve eğer aile isterse gebeliğin sonlandırılması da yasal olarak sağlanmaktadır. Bu karar bir anne adayı için oldukça güç bir durumdur. Bu sebeple karar ailelere bırakılmaktadır. Tüm hayatı boyunca diğer bireylerden farklı olacak bir çocuk sahibi olunacağı konusunda bilgilendirilmeleri gerekmektedir. Down sendromlu çocukların zihinsel gelişimleri de sağlıklı bir çocuğa göre çok daha yavaş olmaktadır. Down sendromlu çocuk bu durumun çok da farkında değildir. Bazen bebekliği zor atlatırlar, konuşmaları güç olabilir, yürümeleri güç olabilir. Çocuk psikolojik olarak çok sevdiği kişilere tutku derecesinde bağlanabilir. Gitmek istediği her yere sevdiği bireyle gitmek isteyebilir.

Down Sendromlu Çocuğun Zihinsel Gelişimi

Down sendromlu çocuğun fiziksel gelişimi, normal bir sağlığa sahip olan çocuklara göre farklılık gösterdiği gibi bu durumu zihinsel gelişimde de görebilirsiniz. 5 Yaşındaki normal bir çocuk artık el becerileri kanamakta anlatılan her şeyi çok kolaylıkla anlamaktadır. Ancak buna karşın 5 yaşındaki downlu çocuk algılamada güçlük çekmektedir. Anlatılan bir konuyu bu çocuklara birden fazla anlatmanız gerekmektedir. Sonuç itibari ile bir çocuk olduğu unutulmamalı, böyle çocuklara hastalık sahibiymiş gibi davranılmamalıdır. Sevgi gösterilmeli, sabırla her şeyin en doğrusunun anlatılması sağlanmalıdır. Bu hayatı çocuğun tercih etmediği unutulmamalıdır. Çocuk için sağlıklı yaşam alanları oluşturulmalı, diğer normal çocuklar tarafından küçük düşürülmesi engellenmelidir. Sevgi özellikle de her kapıyı açan en önemli anahtardır. Bu sebeple sevgi olduğu sürece çocuk değer gördüğünü hissedecek ve psikolojik olarak bu konudan etkilenmeyecektir.

Down Sendromlu Çocuklar Topluma Kazandırılmakta

Down sendromlu çocukların topluma kazandırılması adına yapılmış birçok çalışma mevcuttur. Özel eğitim merkezleri, özel okullar sayesinde çocuğun bilgi ve becerilerinin daha kolay bir şekilde geliştirilmesi sağlanmaktadır. Yaşta biraz daha büyüdüklerinde ise kendilerinin kolaylıkla çalışabileceği ve kendi paralarını kazanabilecekleri iş alanları oluşturulmaktadır. Bu çocukların yıllarca toplumdan dışlanmasına şahit olmuş durumdayız. Ancak gün geçtikçe bilinçlenen bir toplum meydana gelmekte, down durumun bir hastalık olmadığı fikri kabullenilerek toplumda bir yer ve statü kazanmaları sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir