Epilasyon Zararlımıdır ?

Birçok kişi epilasyon yaptırmadan önce zararlımı? sorusunu çoğukez düşünmüştür. Bu yazımızda epilasyon hakkında bir çok soruya cevap bulmaya çalıştık. Epilasyon zararlımı varsa zararları nelerdir, yan etkileri ve fiyatları hakkında bir çok cevabı bu yazımızda bulabilirsiniz..

Epilasyon Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Geçmişten bugüne kadar uzanan süreçte, kadınların estetik konularda ilgili ve gelişimci bir yaklaşım sergiledikleri görülmektedir. Vücudun daha güzel görünmesi, sağlık açısından da hijyen sağlanması için birçok farklı yöntem kullanılmaktadır.

Bu yöntemler arasında vücutta bulunan kılların temizlenmesi de yer almaktadır. İlkel çağlarda insanların vücutlarındaki kıllar ısınmaya yararken, ilerleyen dönemde bu durum daha kozmetik bir hal almıştır. Artık kadınlar, hatta erkekler vücuttaki kılların temizlenmesine yönelik kozmetiğe önem vermeye başlamışlardır.

Kadınların yüz, kollar, koltuk altları, bacak, bikini bölgesi gibi birçok bölgede bulunan kılları temizlemeleri için doğal bir ürün olan el ağdası kullanılmaya başlamış, daha sonra ev tipi epilasyon cihazları, tüy dökücü kremler ve jilet gibi yöntemler tercih edilmiştir.

Kalıcı çözümler arandığında ise lazer epilasyon tercih edilmektedir ve kılların yoğunluğuna göre 1.5 yıl içinde kılların kalıcı olarak yüzde 90 oranında yok olması sağlanabilmektedir.

Epilasyon Nedir?

Günümüzde hala pek çok insan epilasyon konusunda bilgili değildir ve epilasyon nedir sorusunun cevabını tam olarak bilmemektedir.

Epilasyon, vücuttaki istenmeyen tüylerin kalıcı olarak giderilmesi işlemidir. Bu işlem için lazer cihazları kullanılır ve hastanın istenmeyen tüy olan bölgelerine uygulanacak olan seanslarla tüylerin yüzde 80 oranında yok olması sağlanır. Kadın ve erkekler için lazer epilasyon en temiz ve hızlı tüy temizleme yöntemidir.

Epilasyon Nasıl Uygulanır?

Epilasyon uygulaması, kişinin 1 cm’e kadar olan kıllarına uygulanan bir işlemdir. Kıllara lazer atışlarıyla birlikte uygulanan ışınlar, kıl köklerini yok edecek şekilde uygulanmaktadır.

Kıl kökleri zamanla iyice zayıflayarak, tamamen yok olur ve derinin üzerinde kıllar çıkmamaya başlar.

Kullanılan Makine Seçimi

Ülkemizde lazer epilasyon için kullanılan makineler, genelde 3 ayrı çeşittir. Bu çeşitler için gerekli olan bilgiyi edinerek, siz de lazer uygulaması yaptıracağınız zaman kullanılacak makineyi bilerek bilinçli bir işlem yapabilirsiniz.

  1. AleksandriteLazer : İlk ve en yaygın kullanılan lazer Aleksandrite adı verilen lazerdir. En çok yanık vakaları bu cihazlarda olmasına rağmen, koyu renk kıllarda en etkili olan cihaz da budur.
  2. DiotLazer :Diot lazer, açık renk tüylerde iyi bir etki gösteren, Aleksandrite lazerin göremediği açık renk tüylerin görülmesini sağlayan cihazlardır.
  3. ND/YAG Lazer : Bu lazer çeşidinde ise kıl köklerinin değil, kıl köklerini besleyen kılcal damarlarının tahribatının sağlanması söz konusudur. Cilt yanığı için en az riskin söz konusu olduğu epilasyon şeklidir.

Epilasyon Vücudun Hangi Bölgelerine Yapılır?

Lazer epilasyon uygulaması vücudun her bölgesine yapılabilir. Bu uygulamanın etkisinin görülmesi için belirli bir süre beklenmesi gerekir.

Süre zarfında güneşlenmekten kaçınmak oldukça önemlidir. Cildin pürüzsüzleşip, daha genç görünmesini de sağlayan lazer epilasyonu, erkekler de tercih etmektedir. Erkekler için göğüs ve sırt bölgesindeki kılların epilasyonu sağlanmaktadır.

Epilasyonun Yan Etkileri Var Mıdır?

Lazer epilasyonun koyu renkli kişilerde yüzde 5 oranında leke yapma ihtimali vardır. Bu risk güneşe çıkma durumu söz konusuysa, daha fazla artar.

Çok hassas tenli olanlar için de, kızarıklık ve kabuklanma gibi yan etkiler yapması söz konusudur. Lazer epilasyonun yan etkileri son çıkan cihazlardan sonra iyice azalmıştır. Bu nedenle sağlıklı bir uygulama için, uzmanın size önerdiği hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Epilasyonun Zararları ve Yararları

Epilasyon yaptırmak, istenmeyen tüylerin  kalıcı bir şekilde temizlenmesi için oldukça pratik bir yöntemdir.

Yüzde 80 oranında azalan tüylerin, tüm vücuttan yok edilmesi mümkün olduğu için oldukça fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Fiyat konusunda da ekonomik olduğu için, artık gelir durumu yüksek olanlar değil, herkes yararlanabilmektedir. Her ay saatlerinizi harcamadan ve temiz bir şekilde tüylerinizden kurtulabileceğiniz için lazer epilasyon çok tercih edilir.

Aynı zamanda epilasyon yaptırdığınız bölge, daha genç görünmektedir. Kolajen üretimini harekete geçiren bu yapı sayesinde, cildiniz daha pürüzsüz bir hal almaktadır.

Lazer Epilasyon Fiyatları

Lazer epilasyon fiyatları genelde paket kapsamında değerlendirilen bir ücretlendirme ile sunulmaktadır. Tüm vücut ya da bölgesel epilasyon seçimleri için fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Günümüzde tüm vücut için 1500 liradan başlayan fiyatlarla, birçok epilasyon merkezinde epilasyon yaptırmak mümkündür. Uygulama merkezini seçtiğiniz semte göre değişiklik gösterecek olan fiyatlar, uygun ödeme koşulları ile ödenebilmektedir.

Fiyatı ucuz diye kalitesiz merkezlerde yaptırmaya kalkışmamanız ve uzman olmayan kişilere uygulama yaptırmamanız oldukça önemlidir. Kesin ve kalıcı çözüm için epilasyon yaptırmak istediğinizde, iyi bir merkez bulmanız gerekir.

Uygulama Merkezi Seçimi

Lazer epilasyon uygulaması birçok yerde yapılmaktadır. Öyle ki, artık elden düşme makineler kullanılarak sokak aralarında dahi lazer epilasyon uygulaması yapılması söz konusudur.

Ancak seçtiğiniz merkezde uzman olan ve cihazları kullanmayı bilen kişilerin olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Hijyen açısından güvenebileceğiniz ve sağlığınızı tehlikeye atmayacak şekilde yaptırmanız gereken lazer epilasyon, resmi çalışma belgesi bulunmayan, merdiven altı tabir edilen yerlerde kesinlikle yaptırılmamalıdır.

Deneyimsiz bir lazer epilasyon uygulayıcı, cildinizin yanmasına ve lekelerin oluşmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir