Evlerde Yaşlı Bakımının Önemi

Evlerde Yaşlı Bakımının Önemi

Değişen ve zorlaşan toplumsal hayatın yarattığı işlerden biri de yaşlılara bakmak. Hatta çekirdek aileye doğru değişse bile hala gelenekselliğe dayanan aile yapımızda yaşlılara bakmak gündelik hayatta çözümü zor bir sorun hale gelebiliyor.

Evlatlarının büyüyüp hayata atılmaları anne babaları hem çok mutlu ediyor hem de biraz zorluyor. Çocuklar kolay büyümüyor, yıllar geçiyor ve bu kez evdeki anne babalar bakılma çağına geliyorlar. Bir çeşit ikinci çocukluk bu. Üstelik yaşla beraber ortaya çıkan hastalıklar onların hayatını daha zorlaştırıyor.  Bu durumda yaşlı bakım hizmeti kesinlikle toplumsal bir destek olarak ortaya çıkıyor. İyi de oluyor. Böylece hem özellikle kadınlara bir iş alanı daha yaratılıyor hem de çocuklar belki de günlük hayatın koşturması içinde layıkıyla yapamayacakları işleri profesyonellere devretmiş oluyorlar.

Yaşlı Bakımı Profesyonel Bir Konudur

Fakat bu hizmet sadece yaşlıların yanında olma demek değil. Söz konusu olanlar çoğu zaman kendine yetemeyecek duruma gelen ve hareket zorluğu çeken, hatta Alzheimer gibi ağır beyin hastalığına yakalanmış insanlar. Bu yüzden yaşlı bakımı tıbbi ve psikolojik anlamda önemli bir destek sağlama işi. Yaşlıların kişisel temizliğinden ilaç saatlerine, yemeklerinin hazırlanmasından onlarla sohbete kadar günlük hayatın her anını kapsıyor. Yürürken kollarına girmekten öte giderek zorlaşarak yatalak hastaya bakma gibi aşamalara gelebiliyor. Bu yüzden yaşlılarımız için kulaktan dolma bilgilerle iş yapan, sadece güçlü kuvvetli insanları aramaktan vazgeçmek gerek. Bu amaçla kurulmuş ajanslar üzerinden bakıcı aramak her anlamda daha olumlu sonuç verecek. Sonuçta evde yaşlılarınızla ve bir yerde sizinle hayatı paylaşacak kişiyi arıyorsunuz. Bu konuda doğal olarak öncelikli kriter yaşlıya nasıl bakılacağını bilen, güvenilir ve güler yüzlü olan bir bakıcı biçiminde olacaktır. İş bulma bürosu gibi çalışan ajanslar bu aramalarda daha iyi bir temel oluşturabilirler.

Gerçekte çok zor bir görev olan hasta bakıcılık işini yapan kişiler aslında ilk yardım eğitimi bile almalılar. Yaşlılarda ani krizlerin olması her an yaşanabilecek bir durum. Özellikle zayıflayan kemikler sonucu yaşanan düşmelerde ve kırıklarda ilk anda nasıl davranılacağını bilmek belki de o yaşlının hayatını kurtaracaktır, çünkü düşmek yaşlılar için çok tehlikelidir.

Sabra Dayalı İşlerdir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak şu anda devlet hastaneleri yaşlılara bakım hizmeti vermeye çalışıyor. Özellikle kimsesiz veya yatalak yaşlılar bu program çerçevesinde düzenli olarak ziyaret ediliyor ve gereken bakım evlerde yapılmaya çalışılıyor. Belediyelerin de bu konuda hizmetleri var. Yaşlı bakım işinin aynı zamanda talebi olan bir iş kolu olduğu internetteki iş ilanlarında da açıkça görülüyor. Hasta bakıcılardan başka çocuklar için dil bilen oyun ablaları, ev veya villa hizmetlisi olarak çalışacak çiftler, çiftlerde çalışacak beden işçileri de bu iş ilanlarının içinde yer alıyor. Sonuçta işverenin ve çalışanın memnuniyeti bu çeşit işlerde tamamen kişisel özelliklere bağlı. Özellikle yaşlı ve hasta bakımları ile çocuk bakıcılığı konuları tamamen sabra dayanan işler. Batı toplumlarında çok daha profesyonel anlamda düzenlenen bu hizmetler bizde henüz ne olur kendi annene baktığını say işte bacım, karşılığı neyse veririz anlayışında yürüyor.

Eski Türk filmlerinde anlatılan melek kalpli ve sonunda mirasa konan bakıcı hikayelerine inanmayın ve aynı zamanda zalimliğini gizleyen, hastasıyla yalnız kalınca ona eziyet eden bakıcı haberlerinden de korkmayın. Bu çeşit olaylar yaşanabilir ama nadirdir. Bunu profesyonel anlamda yapan kişiler ise zaten kendilerini hemen belli ederler ve siz bugün nasılsınız cümlesini içtenlikle söylediği belli olan bir çalışana annenizi rahatlıkla emanet edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir