Garanti Kapsamına Girmeyen Arızalar

Garanti Kapsamına Girmeyen Arızalar

Başta telefon olmak üzere satın almış olduğumuz tüm elektronik aletlerin garantili bir şekilde satıldığını görebilirsiniz. Üretici firmalar tarafından sunulan bu garanti, ürünün üretim ya da montaj sırasında yaşanılan sorunları içindir. Bireysel kullanım sonucunda oluşan arızalara garanti vermeyen firmalar bu durumu “Kullanıcı Hatası” adı altında toplamaktadır. Bu yazımız içerisinde cep telefonları için garanti kapsamına girmeyen arızalar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Cep Telefonlarında Garanti Kapsamına Girmeyen Arızalar

Akıllı telefonlarınızda meydana gelen arızalar için garanti servisini kullanmak istiyorsanız öncelikle aşağıda yer alan maddelere göz atmanız gerekiyor. Eğer aşağıda yer alan durumlardan birisi ile karşı karşıyaysanız telefonunuz garanti servisi dahilice tamir edilmeyecektir. Garanti kapsamına girmeyen arızalar;

  • İlgili cep telefonunun garanti dahilince tamir edilebilmesi için garanti belgesi ya da satış faturası bulunması gerekiyor. Üzerinde bayii ya da satıcı kaşesi bulunmayan, ürün satış tarihi yanlış girilen garanti belgeleri kabul edilmemektedir.
  • Kötü kullanım nedeni ile meydana gelen arızalar garanti dışıdır.
  • İlgili cihazın yetkili servis dışında açıldığı tespit edilirse ilgili ürünün gelecekte de meydana gelebilecek tüm arızaları garanti dışıdır.
  • Nakliye, taşıma sırasında oluşan darbeler, düşürme ya da şiddetli darbe nedeni ile oluşan arızalar garanti dışıdır. Telefonunuzu yere düşürdünüz ve camı kırıldı. Kırılan bu camın değişimi tüketiciye aittir.
  • Donma, yangın, deprem, sel ya da yıldırım düşmesi sonucunda oluşacak tüm arızalar garanti dışıdır.
  • Düzensiz voltaj kaynağı, voltaj düşüklüğü ya da voltaj uyumsuzluğu nedeni ile meydana gelen ya da gelebilecek tüm arızalar garanti dışıdır.
  • İlgili cihaz eğer yüksek ısı ya da neme maruz kalırsa veya zararlı ilaç, naftalin gibi ürünlere uzun süre temas ederse garanti dışı kapsama alınmaktadır.
  • Sıvı ile temas edilmesi durumunda cihazlar garanti dışında kalmaktadır. (IP 67 su geçirmezlik sertifikası olanlar da dahil)
  • Kullanılan kılıflardan ötürü telefon içerisine kum, çamur, su gibi unsurlar girmesi durumunda ürün garanti dışına düşmektedir.
  • Telefonlar sadece üretici ya da ithalatçı distribütör tarafından önerilen aksesuarlar ile kullanılır. Telefon çalışma prensibine etki edecek aksesuar kullanımından ötürü meydana gelen arızalar da garanti dışıdır.

Bir önceki yazımız olan Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizde Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?, kıdem ve kıdem tazminatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir