Güneş Çarpması Nedir ?

Güneş çarpması özellikle öğle vakti, güneş ışınlarının tamamen dik olarak geldiği vakitlerde oluşmaktadırlar. Çok fazla sıcak olan havalarda, beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulması ile artan güneş çarpmaları, genel olarak çocuklarda görülse de her yaş türlerinde de görülebilmektedir ve çok tehlikelidir.

Rüzgar olmayan günlerde güneş çarpması riskinin çok fazla arttığı da unutulmamalıdır. Uzun süre boyunca yüksek derece sıcağa maruz kalmak ve vucut ısısının normal sıcaklığa dönebilmesi için, sıvı kaybetmemesi güneş çarpmasını beraberinde getirir. Vücut sıcaklığı artınca organlara zarar vermeye başlayacak kadar yüksek ısı seviyelerine ulaşabilir. Sıcaklığın 40 derecenin üstünde olan sıcaklık durumlarında güneş çarpması, çocuk ve yaşlılarda daha düşük sıcaklıklarda görülebilir.

Bel Ağrısı Neden Olur ?

Güneş Çarpması nedenleri ?

Güneş çarpmasının en büyük nedenlerinden birisi de çok fazla yüksek sıcaklıklara maruz kalmaktır. Tatil amaçlı hemde gezi maksatlı deniz kıyısında geçirilen vakitler, normalin üzerinde sıcaklık seviyesine sahip ortamlarda çalışmak da bu güneş çarpmalarının büyük nedenlerinden sayılabilir. Nemli hava da soğutma mekanizmasını azaltarak güneş çarpmalarına da sebep olabilir. Yüksek sıcaklarda alkol tüketmek,aşırı kalın giyinmek ve düzensiz besin tüketmek de güneş çarpmasını tetikleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir