İngilizce Bilmek Ne Kadar Önemli?

İngilizce Bilmek Ne Kadar Önemli?

İngilizce tüm dünya tarafından tanınan bir dildir. Dünyanın en önemli dili olan İngilizce hemen hemen tüm dünyada geçerliliği olan bir dildir. Gittiğiniz bir ülkede o ülkenin dili İngilizce olmasa bile artık insanlarla İngilizce konuşarak anlaşabiliyorsunuz. Dünya üzerinde yaklaşık 1,8 milyar insanın İngilizce konuşmaktadır. İngilizce bu nedenle uluslararası dil ve dünya dili olarak nitelendirilmektedir. Zaten birçok ülkenin resmi dili de İngilizcedir. Resmi dil olmadığı ülkelerde ise İngilizce yabancı dil olarak öğretilmektedir.

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

Ülkemizde de İngilizce daha ilkokul yıllarında bizlere öğretilmeye başlanmıştır. Artık günümüzde iş ilanlarını kontrol ettiğinizde İngilizce bilmenin ekstra bir özellik olmaktan çıktığını ve iki dil bilen adaylarının iş için tercih edildiklerini görebilirsiniz. Bunun nedeni artık yabancı dil bilmenin ekstra bir özellik olmaktan çıkıp standartlaşmasıdır. Çünkü İngilizce artık standart bir hal aldı. Fransızca, Almanca, Rusça gibi diller de iş arayan adaylara bir artı özellik katabiliyor. Yani günümüzde artık İngilizce bilmek ekstra bir meziyet değil, şarttır.

Yabancı Dilin Önemi

İngilizce bilmek şarttır derken İngilizce bilmeyen kişilerin iyi yerlere gelemeyeceğini düşünmek de yanlış olur. İngilizce bilmeyen kişiler de işlerinde yükselebilir iyi yerlere gelebilirler. Lakin özel sektörde belli bir noktaya geldiğinizde sırf dil bilmediğiniz için yükselemeyebilirsiniz. Ülkemizdeki şirketlerin yabancı şirketlerle ortaklık kurması veya yabancı şirketler tarafından satın alınması da çalışanlar için İngilizce öğrenmeyi kaçınılmaz hale getiriyor.

İngilizce bilmek ayrıca yabancı kaynaklardan da doğrudan bilgi edinmenizi ve kendinizi daha iyi geliştirebilmenizi sağlar. İnternet üzerindeki web sitelerinin %70’i İngilizcedir. İngilizce bilmeniz aradığınız bilgiye direkt yoldan ulaşmanızı sağlayacaktır. Bazen aradığınız bir bilgiye tam olarak ulaşamayabilir veya ulaşsanız dahi bulduğunuz sonuçlar sizi tatmin etmeyebilir. Bu nedenle İngilizce bilmeniz sizin İngilizce içerikli site ve kaynakları da öğrenebilmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir