IS0 9001 Ve ISO 14001 Ne Demektir?

IS0 9001

Dünyamız zaman geçtikçe kaynaklarını yok etmektedir. Günümüz dünyasında ürün ve faaliyetlerin yerel ve bölgesel şekilde bulunmayarak, global olduğu bilinmektedir. Bu nedenle ortaya çıkan çevresel etkilerin yasal uygulamalar dışında piyasa kuvvetleri kullanılarak kontrol edilmesi ihtiyacını da yanında götürmektedir. Belge olarak bilinen iso 9001 ise etkin bir kalite yönetim sistemini tanımlamaktadır. Dünya tarafından kabul edilmiş bir standart olarak bilinmektedir. Firmalar ürünleri konusunda gerekli standartları sağlamaları durumunda ISO 9001 belgesini almaktadır. Belge kuruluşun ürün ve hizmetlerinin uluslararası düzeyde kabul görebilecek bir standarda uygun şekilde üretildiğini gösterir. Kabul merkezi ise İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunmaktadır. Belgelendirme şirketlerini yetkilendirme uygulamaları da üye ülkelerin akreditasyon kurullarına verilir. Ülkemizde akreditasyon yetkisi TÜRKAK’da yer almaktadır.

ISO 14001

Dünya çapında bulunan Pazar içerisinde var olmak insana verilmiş olan değer ve saygı derecesi ile ölçülür. Günümüz dünyası içerisinde tüketicisi beklenti ve ihtiyaçlarının her durumda en üst düzeyde karşılanması gerekmektedir. Bununla beraber kendisine yaşamış olduğu çevreye ve dünyaya her anlamda doğru şekilde değer verilmesini ve saygı gösterilmesini talep etmektedir. Ayrıca piyasada bunu sorgulama istemi de bulunmaktadır. İşletmelerin çevreye verdikleri ya da verebilecekleri zararların sistematik olarak azaltılması gerekir. Bu durumun kaldırılması adına yapılacak olan yönetim sistemine Çevre Yönetim Sistemi ismi verilir. Çevre Yönetim Sistemi adından yer alan iso 14001 özünde doğal kaynak kullanımlarının tam olarak düşmesi, çevreye verilen zarar durumlarının minimum düzeye indirilmesini amaçlar.

 

Bir önceki yazımız olan Düşük kredi notuna kredi veren bankalar başlıklı makalemizde Düşük kredi notuna kredi veren bankalar, kolay kredi ve kolay kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir