Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Herhangi bir nedenden ötürü işyerinden ayrılan kişiler, yasal hakları olan kıdem tazminatlarının ne kadar olduğunu merak ediyor. Sosyal Güvenlik Uzmanlarına gereksinim duymadan aslında her kişi kendi tazminatını kendisi hesaplayabilir. Bu yazımız içerisinde kıdem tazminatı nasıl hesaplanır konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Gerek emeklilik gerekse bazı nedenden ötürü işinden ayrılan kişiler, yasal haklarını kullanarak iş sonunda bir kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Kıdem tazminatı hesaplama işlemi ise şu şekilde yapılmaktadır. Çalışanlar; her tam yıl çalıştıkları süre için 30 günlük brüt ücretini kıdem tazminatı olarak alırlar. İkinci yılını doldurmadan işten çıkanlar ise, ikinci yılın ortalama oranı alınarak hesaplama yapılır. Hesaplama yapılırken çalışana verilen maaşla beraber düzenli olarak ödenen yemek, yol ve çocuk parası gibi unsurlar da eklenmektedir. Her çalışan, kıdem tazminat tutarını o yıl geçerli olan tazminat tavanı üzerinden almaktadır.

Her çalışan, çalıştığı her yıl için 30 günlük brüt maaş hesaplaması üzerinden tazminat ödeneği almaktadır. Örneğin; Aylık 4,000 TL maaş ile çalışan bir çalışan 20 yıllık çalışma süresinin ardından işinden ayrılırsa tazminatı 80,000 TL olmaktadır. Bu ücretin içerisinde yol, yemek, ekstre pirim gibi ödemelerin de bulunduğunu belirtmek istiyoruz. Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır konusunda bilgi vermeye çalıştık. Her çalışan, çalıştığı süre ile 1 aylık brüt maaşını çarptığında alacağı tazminatı rahatlıkla öğrenebilir.

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?

Kıdem tazminatı alabilmenin de elbette bazı şartları bulunmaktadır. Bir çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için işveren tarafından işten çıkartılması gerekiyor. Ancak bu konuda da bazı sınırlandırmalar bulunuyor. Çalışanın ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışta bulunmaması gerekiyor. Bu hususlara dayanarak çıkartılan çalışanların kıdem tazminatı almaya hakları bulunmamaktadır. Kendi isteği ile işinden ayrılan, istifa eden kişilerin de tazminat almaya hakları yoktur.

Bir çalışan, sağlık sorunlarını bir neden olarak gösterip işinden ayrılır ise kıdem tazminatı alabilir. Bununla beraber kadınların hamilelik, erkeklerin ise askerlik durumunu gerekçe gösterip işten ayrılmak istemeleri durumunda da tazminat alabilirler. Haklı nedenler sunulduğu sürece devletin çalışan kesim yanında olduğunu belirtmek istiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Problemi başlıklı makalemizde bebeğim gazlı, bebek ve bebek gaz hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir