Kış İçin Cilt Bakım Önerileri

Kış İçin Cilt Bakım Önerileri

Kışın hava cilde pek de iyi gelmez. Soğuk hava ve düşük nem seviyeleri kuru hava ile sonuçlanır, bu da nemi cildinizden her gün her saniye uzaklaştırmak için yeterlidir. Acil bakım önerileri olmadan, kuru cilt çatlamaya başlayacaktır. Dahası sert kış rüzgarı sorunu daha da kötüleştirir. İç mekan ısısı, sıcak duş ve sert temizleyiciler nemi vücuttan daha da uzaklaştırır.

Ek nem cildi korumaya yardımcı olur, ancak bu etkilerle başa çıkmak ve cildin genç ve pürüzsüz görünmesini sağlamak için daha fazlasını yapmanız gerekir. Çatlama, kızarıklık, kaşıntıyı azaltmak ve cildi daha sağlıklı ve konforlu tutmak için bu sezon bu ipuçlarını deneyin.

Sıcak Yerine Ilık Su Tercih Edin

Sıcak duşlar ve banyolar kışın her zaman kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Ancak özellikle de yüzünüzü veya ellerini yıkarken, cildinizden çok fazla yağın uzaklaşmasını önlemek için sıcak yerine ılık su seçin.

Banyodan Sonra Hemen Nemlendirin

Cildiniz sadece daha fazla neme ihtiyaç duymaz, aynı zamanda yıkadıktan hemen sonra da nemlendirmeniz gerekir. Islak cilde nem uygulamak, bu nemin cilde daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olur. Bir nemlendiriciyi küvetin ya da duş kabininin yakınında tutmak ve her duş sonrası anında uygulamak iyi bir fikirdir.

Nemlendiricinizi Dikkatli Seçin

Bazı nemlendiriciler, cildinizi kış aylarında daha da kurutabilecek petrol bazlı bileşenlere sahiptir. Doğal, besleyici içerikli akıllı bir formül seçtiğinizden emin olun. Cildinizin kışın nemi muhafaza etmesine yardımcı olma olasılığı daha fazla olduğundan su bazlı bir çözüm yerine yağ bazlı bir ürün idealdir. Doğal nemlendirici yağları deneyin. Bu yağlar lavanta, papatya, jojoba ve daha fazlası gibi doğal ve nemlendirici maddelerle hazırlanır ve bunlar kuru ve kaşıntılı cildi yatıştırır.

Cildinizi Rüzgardan Koruyun Koruyun

Cildi soğuk rüzgar, yağmur ve kardan korumak için eldiven ve şal kullanmaya alışın. Ayrıca, güneş koruyucusunu da unutmayın. Kış güneşi, yaz güneşi kadar cildinize zarar verebilir.

Nemlendirici Cihazlar Kullanın

Isıtma sistemleri havayı kurutur. Bu nedenle nemi tekrar havalandırmak ve cildinizin kurumasını önlemek için evinize, özellikle yatak odanıza bir nemlendirici cihaz monte edin.

Bol Bol Su İçin

Kışın daha az su içmeye meyilliyiz, çünkü kahve ve çay gibi sıcak içeceklere yöneliyoruz. Ancak cildinizin içten dışa nemlendirilmesi gerektiğini unutmayın. Limonlu az miktarda ılık su aynı anda canlandırıcı ve nemlendirici olabilir.

Gecelik Nemlendirici Bakım Uygulayın

Eller, ayaklar, dirsekler ve dizler gibi daha kuru alanlar ince bir cilt katmanına sahiptir ve vücuttaki diğer alanlardan daha hızlı nem kaybetme eğilimindedir. Geceleri derin nemlendirici balsam uygulamayı düşünün. Ardından sabaha kadar nemi hapsetmek için pamuklu eldiven ve çorap kullanın.

Cildinize Peeling Uygulayın

Cildi ölü hücrelerden arındırmayı sık sık unutuyoruz. Ölü hücreler cilt yüzeyinde yoğunsa, nemin cildinize işlemeyeceğini bilmelisiniz. Sadece yüzünüze değil, tüm cildinize peeling uygulayın. Derinin üzerindeki ölü katmanı temizledikten sonra vakit kaybetmeden mutlaka nemlendirin.

Toksinlerden, Özellikle Alerjenlerden ve Tahriş Edicilerden Kaçının

Özellikle egzama, dermatit veya sedef hastalığınız varsa, alevlenmeyi tetikleyebilecek alerjenlerden ve tahriş edici maddelerden kaçınmanız gerekir. Kışın cilt daha hassas olduğundan tahriş edici kumaşlardan (yün gibi) ve kimyasal yüklü deterjanlardan kaçının ve hassas ciltler için tasarlanmış yumuşak temizleyiciler ve nemlendiriciler kullanın.

İçten Dışa Nem Uygulayın

Su içeriği yüksek gıdalar yemek, cildinizi içten dışa doğru nemlendirmeye yardımcı olabilir. Karpuz, kavun, elma, portakal, kivi gibi meyveleri ve kereviz, domates, salatalık, kabak ve havuç gibi sulu sebzeleri deneyin. Sağlıklı kollajen ve elastin üretimini desteklemek için yeterli miktarda C ve çinko aldığınızdan emin olun. Ayrıca, omega-3 takviyesini düşünün veya cildinize esnek ve pürüzsüz görünmesi için gereken yapı taşlarını sağlamak adına daha fazla yağlı balık ve keten tohumu kullanın.

Temizleyicinizi Değiştirin

Temizleyiciler cildi aşırı derecede kuruyor olabilir. Glikolik veya salisilik asit içeren seçenekleri kullanmaya alışkınsanız, daha nemlendirici bir ürünle değiştirin. Cildinizi temizledikten sonra 30 saniyeden fazla çıplak kalmayın; bu durum kurumayı geciktirerek nemi önler. Nemi hapsetmek için bir nemlendirici uygulayın.

Ev Yapımı Maskeler Kullanın

Ev yapımı nemlendirici maskeler kış aylarında gerekli nemi sağlayabilir. Bal, avokado, yoğurt, zeytin ve jojoba yağları, badem yağı, muz ve aloe gibi doğal nemlendirici bileşenler kullanın. Bir krem ​​veya macun oluşturmak için birlikte istediğiniz maddeyi karıştırın ve kalıcı nemlendirme için ciltte 10-30 dakika bekletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir