Özgüven eksikliği nedir?

 

Özgüven eksikliği nedir?

 

Özgüven kişilerin kendisine olan güven durumudur. Kişilerin kendi yeteneklerinin ve yapabileceklerinin farkında olmasıdır. Ayrıca özgüven sahibi kişiler, kendi olumlu yanlarını bilirler. Özgüven eksikliği ise, kişinin sosyal ve çevresel faktörlerle oluşan bir durumdur.

Özgüven eksikliği nasıl oluşur?

Özgüven eksikliğinin oluşumunda ailenin büyük bir etkisi vardır. Baskıcı bir anne baba çocukta özgüven sorunlarına neden olabilir. Özellikle çocukların sürekli eleştirilmesi onları yetersiz hissettirebilir. Ayrıca çocukların sürekli kıyaslanarak yetiştirilmemesi gerekir. Yetişkinlerde ise özgüven eksikliği, kişinin sosyal çevresiyle birlikte oluşur. Olumsuz düşünen ve sürekli kendini başkalarıyla kıyaslayan kişilerde özgüven eksikliği sorunu oluşur. Ayrıca kişilerin en ufak başarısızlıklarda kendini suçlaması özgüven sorununa yol açar.

Özgüven eksikliği nasıl giderilir?

Bu durumda öncelik kişinin kendisine düşer. Kişi hatalarından ders almalı ve kendisini suçlamamalıdır. Her hatanın tecrübe olduğunu kabul etmeli ve buna uygun yaşamalıdır. Ayrıca uzmanlardan alınan destek, özgüven sorunu giderilmesi için yararlı olacaktır. Aile ve arkadaşların manevi desteği de çözüm için başvurulacak yollardan biridir. Olumlu düşünmek özgüven eksikliği sorununun bitmesini sağlar. Özgüven eksikliğini başlatan problemlerin başında kişinin kendini kabul etmemesi ve sevmemesi gelir. Bu yüzden kişiler olumlu ve olumsuz özelliklerini bilmelidir. Olumlu özelliklerini arttırmaya çalışmalı ve olumsuz özellikler içinde çalışmalar yapmalıdır. Kişiler kendilerinde yalnızca olumsuz özellikleri gördüğünde, bu durum gitgide özgüven eksikliği sorununa yol açacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kilo Verme Sürecinizi Hızlandırıcak Önemli Besinler başlıklı makalemizde diyet, diyet listesi ve diyet yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir