Şizofreni Nedir?

Şizofreni Nedir?

Şizofreni, kişinin düşüncelerini büyük ölçüde etkileyen önemli bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu hastalar hayatları boyunca bu hastalığı taşımaktadırlar. Bu psikolojik hastalık, kişilerin gerçekle sanal dünya arasında kalmasını sağlamaktadır. Mevcutta yaşanmamış bir olayı yaşanmış olarak kabul ederler ve bunu kabul etmekle kalmaz kendilerini tamamıyla bir yalana inandırırlar. Bu hastalık başlangıçta küçük boyutlarda olsa bile kişinin yaşının ilerlemesi ile rahatsızlığın boyutu da fazlası ile artmaktadır. Zamanla bu kişilerle hayatı paylaşan kişilere hayatı zehir edecek boyutlarda olabilmektedir. Şizofreni hastası ile bir hayatı paylaşanların oldukça büyük bir sabır göstermeleri gerekmektedir. Sonuç itibari ile ister eşiniz, ister çocuğunuz olsun onun yaşadığı hayatı anlamanız gerekmektedir. En büyük desteği kişinin ailesi vermesi gerekir. Aile tarafından dışlanan bu insanlar kendilerini daha kötü hissetmeye başlarlar ve zamanla ailelerini de düşman olarak belirlerler. Hatta hastalığın çok ileri boyutlarında ailesinin kendisine zarar vereceğini bile düşünebilirler.

Şizofreni Hastalarının Psikolojisi Nasıldır?

Şizofreni hastalarının psikolojik durumu çok da iç açıcı olmamaktadır. Sürekli bir hayal dünyasında olur, gerçekleri inkâr eder, kendi inandıkları fikir, düşünce ve olaylara sizin de inanmanız konusunda ısrarcı olurlar. İnsan psikolojisi oldukça karmaşık bir yapıdır aslında. Sağlıklı düşünebilen her bireyin psikolojik sorunlardan uzak bir hayat yaşadığı aşikârdır. Ancak düşünce sağlığı bozulmuş olan kişilerde kaliteli bir hayatın izleri görülememektedir. Dışlanmışlık duygusunu sezen bir şizofreni hastası kendisini dışlayan kişilere karşı bir düşmanlık kazanır. Bu sebeple ailelerin bu konuda destek vermeleri, hastaya itici davranışlar sergilememeleri önemli bir husustur.  Başlangıçta çoğu zaman şizofreni hastası tam olarak kendini belli etmez. Örneğin hayatınıza yeni giren bir bayan arkadaş ya da erkek arkadaşınız var ise kendisi ile sorunlar yaşamaya başlamadan kişinin bu hastalığı taşıyan biri olduğunuz güç olabilir. Çünkü bu hastalar, problemli yönlerini pek de karşı tarafa göstermezler. Bir kişinin şizofreni hastası olduğunu anlamak için, hastalığın ilk ve hatta en tehlikesiz döneminde kişideki tutarsız davranışların var olduğunu görebilirsiniz. Eğer kişi gerçekte olmayan bir şeyi size ısrarla savunuyor ise burada da yine hastalığın varlığını görürsünüz. Yine hasta durup dururken bir ses duyduğunu savunur ve bu seslerin kendisini bir şeyler yapması için yönlendirdiğine inanır.

Şizofreni Tedavisi Mümkün Müdür?

Şizofreni tedavisi tam mümkün olmayan bir psikolojik hastalıktır. Hasta ilaç ile tedavi edilmeye çalışılsa da tedaviyi reddedenler çıkabilir. Kendisinin hasta olmadığını ilaç kullanmak istemediklerini size ısrarla anlatma çabasında olurlar. Ancak ilaç kullanımı düzenli bir şekilde olursa bu hastalığın şiddeti bir miktar da olsa kontrol altında tutulabilir. İlaç tedavisinin yanı sıra uzman bir psikologdan destek alınması da oldukça önemlidir. Ancak yine belirtmeliyiz ki şizofreni hastası bu tedaviyi de reddedebilmektedirler. Tedavi için gidilen psikologun kendine zarar vereceği düşüncesine sahip olabilmektedirler. Bu kadar ileri boyutlarda seyreden şizofreni ise hastanın ancak bir hastanede tedavi altına alınması ile kontrol altında tutulabilir. Bu sayede hasta bir yandan tedavi edilirken, diğer yanda hastanın ailesi de kendisi de koruma altına alınmış olunur. Şizofreni hastası ileri boyutlarda bu hastalığı yaşadıklarında kendisine ve çevresine zarar verebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir