Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Problemi

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Problemi

Yeni doğan bebeklerde karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi gaz problemidir. Gaz problemi kendiliğinden geçen bir hastalık olmasına rağmen bu süreci olabildiğinde sorunsuz ve stressiz atlatmak oldukça önemlidir. Bu nedenle yeni doğan bebeklerde gaz probleminin nedenlerini ve bu problemini çözümü için yapılması gerekenleri bilmekte fayda vardır.

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Probleminin Sebepleri

Yeni doğan bebeklerde 4 aylık olana kadar gözlenen gaz problemi, anne ve babalar için büyük bir sorun olabilmektedir. Gaz problemi bebeklerde özellikle ilk 4 hafta, günde 3 saate varan şiddetli ağlamalarla baş gösteren bir rahatsızlıktır.

Bebeklerde gaz probleminin belirtileri olarak, çok şiddetli ve kesintisiz ağlama, karında şişlik, bebeğin bacaklarını kendine çekip ağlaması, iştahsızlık, kanlı ishal, bebekte bağırsak seslerinin duyulması, bebek kakasını yaptıktan sonra rahatlamaması gaz probleminin belirtileri arasındadır.

Gaz problemi kendiliğinden geçen bir hastalık olsa da hangi etkenlerin gaz problemine yol açtığını bilmek ya da gaz problemi varsa çözümleri hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Yeni doğan bebeklerde gaz problemine neyin sebep olduğuna dair bazı hipotezler vardır. Annenin sağlıklı beslenmemesi,  yediği yiyeceklerin baharatlı ya da acı olması, annenin stresli olması sayılabilir. Ayrıca annenin ve babanın tecrübesiz olması, annenin bebeğe yeterli vakti ayırmaması, doğum sonrası hastanede uzun kalması gibi sebepler sayılmaktadır. Ayrıca merkezi sinir sisteminin gelişmesi de gaz sorunu için bir hipotez olarak kabul etmektedir. Öyle ki bebeklerde melatonin salgılanması, merkezi sinir sistemine bağlı olarak 3 aydan sonra düzene girmektedir, bu süre bebeklerin gaz probleminin bittiği döneme denk gelmektedir. Bu durumda hipotezin doğruluğunu destekleyecek niteliktedir.

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Problemini Çözme Yöntemleri

Yeni doğan bebeklerde gaz problemini önlemek için alınabilecek bazı önlemler vardır. Anne sütüyle beslenen bebeklerde gaz problemi daha az görülmektedir. Bu nedenle bebeğini anne sütüyle besleyen annelerin beslenmelerine oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Sıvı tüketimini arttırmalı ancak kahve çay gibi sütü azaltan içeceklerden uzak durmalıdır. Anne emzirme döneminde diyet yapmamaya özen göstermelidir.  Bebeği dik bir şekilde emzirmek gaz problemine karşı çözümlerden bir başkasıdır.  Anne bebeğin banyo saatlerinde karnına masaj yapabilir ya da sıcak su torbasıyla hafif uygulamalar yapabilir. Gaz problemi için kullanılan ilaçlar ve çaylar rahatlama için çok yardımcı olmayacaktır, aksine yan etkiler bebeği daha fazla etkileyeceği unutulmamalıdır. Anne sigara benzeri ürünler tüketmemelidir.  Bebek karnı üzerinde yüz üstü yatıldığı zaman bu da bebeğin rahatlamasına imkân sağlayacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kaliteli Güneş Gözlüğü Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizde gözlükte olması gerekenler, güneş gözlüğü önemi ve kaliteli gözlük nasıl belli olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir