Hangi İşletim Sistemi Daha İyi?

Hangi İşletim Sistemi Daha İyi?

Açık kaynak gerçekten Microsoft’un kurumsal kimliğini zedeleyebilir mi? Biri pazarın her zaman mevcut olan işletim sistemi, diğeri ise çok daha özelleştirilebilir, tartışmasız daha işlevsel, ama bazıları için kesinlikle daha korkutucu. Windows ve Linux uzun zamandır dünyanın en iyi işletim sistemlerinden ikisi olarak kabul ediliyor, ancak çok farklı pazarlara hizmet veriyorlar.

Windows dünyadaki en yaygın, çoğumuzun bir bilgisayarı nasıl kullanacağını öğrendiğimiz işletim sistemidir. Dünya çapında işletmeler ve tüketiciler tarafından tercih edilen sistemin ise elbette rakipleri bulunmakta.

Linux’ta Windows’un yapamayacağı bazı şeyler bulunuyor ve bunun nedeni kısmen Linux işletim sisteminin kurulduğu açık kaynak temelidir. Teknolojik açıdan yetenekli kullanıcılar işletim sistemini istedikleri şekilde çalışacak şekilde değiştirebilir. Mac gibi görünmesini istediğinizi fark ettiyseniz, ancak Windows’un bölünmüş ekran özelliğine de talipseniz, bunu kodlayabilirsiniz.

Windows ve Linux İşletim Sistemi: Tarihçe

Windows’un ilk sürümü Windows 1.0 olarak bilinir ve Microsoft’un kuruluşundan sonra 1985’te ortaya çıkmıştır. Uygulamaları çalıştırmak için en yaygın kullanılan Program Yöneticisi olan MS-DOS çekirdeğine dayanmaktadır. İlk lansmanın ardından, 1987’deki ilk büyük güncelleme de dahil olmak üzere Windows’un yeni sürümleri hızla piyasaya sürüldü ve ardından aynı yıl Windows 3.0 gelmiştir. Bu evrim yolculuğu hızla gerçekleşirken 1995’te belki de en yaygın kullanılan sürüm olan Windows 95 doğmuştur. Bu noktada Windows, kullanıcı deneyimini geliştirmek için 16 bit DOS tabanlı bir çekirdek ve 32 bit kullanıcı alanı üzerinde çalışmıştır.

Windows, Windows 95’ten bu yana çekirdek mimari açısından çok fazla değişmedi ve modern bilgisayarlara hitap etmek için çok miktarda özellik eklenmesine rağmen, bugün tanıdığımız öğelerin çoğu zaten mevcuttu. Örneğin, Başlat Menüsü, görev çubuğu ve Windows Gezgini (şimdi Dosya Gezgini olarak bilinir), kendilerini Windows 98’de sundu. 2000 yılında Windows ME’nin piyasaya sürülmesiyle büyük bir değişiklik oldu. Bu, Windows’un son MS-DOS sürümü idi ve o zamandan beri hizmetlerin daha da hızlı bir şekilde gelişmesine izin verdi. Ancak, hala en popüler bilgi işlem platformu olmasına rağmen, kullanıcılar yıllar içinde azaldı ve MacOS ve Linux gibi diğer platformlara geçti.

Linux, Windows’tan daha sonra 1991’de kuruldu. Herkesin kullanabileceği ücretsiz bir işletim sistemi çekirdeği oluşturmak isteyen öğrenci Linus Torvalds tarafından tasarlandı. Yine de Windows gibi bir grafik ara yüzü olmadan çok çıplak bir kemik işletim sistemi olarak görülmesine rağmen, 23,3 milyondan fazla satır içeren orijinal sürümünde sadece birkaç satır kaynak kodu ile önemli ölçüde büyüdü. Linux ilk olarak 1992 yılında GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtıldı.

Windows ve Linux: Dağıtımlar

Windows, güncelleştirmeler ve sürümler katmanlara bölünmüş oldukça standart bir sürüm yapısını korurken, Linux çok daha karmaşıktır. Linux Çekirdeği bugün tüm Linux işletim sistemlerinin temelini oluşturuyor. Bununla birlikte, açık kaynak olarak kaldığından, sistem kendi amaçları için herkes tarafından değiştirilebilir. Sonuç olarak, dağıtımlar olarak bilinen yüzlerce ısmarlama Linux tabanlı işletim sistemidir. Bu, aralarında seçim yapmayı inanılmaz derecede zorlaştırır. Sadece Windows 7, Windows 8 veya Windows 10’u seçmekten çok daha karmaşıktır. Açık kaynaklı yazılımın doğası göz önüne alındığında, bu dağıtımlar işlevsellik ve gelişmişlik açısından çılgınca değişebilir ve birçoğu sürekli olarak gelişmektedir. Seçim, özellikle aralarındaki farklar her zaman açık olmadığı için çok zor görünebilir.

Öte yandan, bu aynı zamanda kendi yararlarını da yanlarında getirir. Farklı Linux dağıtımlarının çeşitliliği o kadar harikadır ki, kendi zevkinize uyacak bir tane bulabileceğiniz garanti edilir. MacOS tarzı bir kullanıcı arabirimi mi tercih edersiniz? Şansınız var: Temel İşletim Sistemi, Apple ara yüzünün görünümünü ve hissini yansıtmak için oluşturulmuş bir Linux dağıtımdır. Benzer şekilde, Windows XP günlerine özlem duyanlar, Q4OS ile eski günlere geri dönebilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir