Metronom Nedir? Nerede Kullanılır?

Müzik terimleri içerisinde yer alan metronom terimi en basit ifadeyle ritim elde edebilmek için belirli aralıklarla gerçekleştirilen ve vuruş sesleri çıkaran bir alettir. Metronom ilk olarak 1814 yılında Amsterdam da yaşayan Dietrich Nikolaus Winkel tarafından bulunmuştur.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte metronom müzik aletinde de gelişmeler ortaya çıkmıştır. Mekanik metronomun yanında dijital metronom da geliştirilmiştir.

Dijital metronomun piyasa çıkmasıyla birlikte iki tür metronom çeşidi meydana gelmiştir. Metronom zamanlamanın kılavuzu olarak tanımlanmaktadır.

Evrenin her alanında karşılaşılan metronom için sadece müzik aleti demek doğru değildir. Metronom sayesinde pek çok sorunun çözümünde büyük başarı elde edilebilmektedir.

Metronom Kullanımının Enstrüman Çalmaya Etkileri

Metronom aleti enstrüman çalmayı olumlu yönde etkileyen önemli müzik aletlerinden biridir.  Notaların doğru aralıklarla verilmesini sağlayan metronom müzik aleti aynı zamanda zamanı tutar ve ritim karışıklıklarının meydana gelmesinin önüne geçer.

Metronom hissi duygularla çalışan bir müzik aleti değildir. Sadece vuruş süresini veren metronom müzik aleti özellikleri nedeniyle farklıdır.

Metronomu Yavaş Tempolarla Çalmaya Başlamak Önemlidir

Metronom çalmak isteyenler ilk başta yavaş hareketlerle metronom çalmaya başlamaları gerekmektedir.  Alıştırmalara yavaş tempoda başlamak önemlidir.

Yavaş tempoyla başladıktan sonra temponuzu hızlandırabilir ve sağlam notalar basabilirsiniz. Metronom önem ve özen gerektiren bir müzik aletidir. Bu nedenle metronom çalmaya başlayanlar sabırla başlamalı ve vuruşları doğru bir zaman içerisinde gerçekleştirmelidir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir