Google Adsense Nedir?

Google Adsense Nedir?

Bir web sitesinden para kazanmak, özellikle de hiçbir şey satmıyorsanız zor olabilir. Ancak, bir ürün veya hizmeti satmadan web sitenizden veya bloğunuzdan para kazanmak istiyorsanız, bunun yolu bu, Google AdSense’ten geçiyor.

2003’ten bu yana, Google AdSense, doğrudan reklam verenlerle uğraşmak zorunda kalmadan web sitesi sahiplerinin içeriklerinden para kazanmasına yardımcı olmaktadır. Hangi sektörde veya alanda olursanız olun, hemen hemen herkes AdSense ağının bir parçası olabilir ve hemen para kazanmaya başlayabilir.

Yeni bir blog oluşturduysanız veya para kazanmak istediğiniz bir web siteniz varsa, Google AdSense bu konuda yardımcı olabilir. Ürün ve hizmetlerinin reklamını yapmak isteyen milyonlarca reklam verenin birisinin sitenizde reklam yayınlamak istemesi mümkündür. Google AdSense’in ne olduğu ve bunların nasıl çalıştığı konusunda sizi bilgilendirmek için önce kendi iç çalışmalarını ve nasıl olduklarını araştırmamız gerekir. İşte bilmeniz gerekenler.

Google AdSense Nedir?

Daha önce kısaca bahsettiğimiz gibi, AdSense, reklamverenlerin reklamları için doğru yayıncıları ve web sitesi sahiplerini eşleştirmelerine yardımcı olan Google’ın oluşumudur. Bununla birlikte, AdSense, reklam verenleri yayıncılarla eşleştirmek için birlikte çalıştıkları için AdWords’e çok benzer.

Daha önce bir AdWords kampanyası yayınladıysanız, arama veya görüntüleme ortakları ağını kullanma seçeneğiniz olduğunu fark edersiniz. AdWords ilk çıktığında, reklam verenlerin yalnızca Google’ın web sitesindeki anahtar kelimeleri hedeflemelerine izin vererek, ulaşabilecekleri kişi sayısını sınırlandırmışlardır. Bununla birlikte, AdWords’ü piyasaya sürdükten 3 yıl sonra, Google’ın ustaca bir fikri vardı: Web yöneticilerinin sitelerinde reklam göstermesine ve reklam geliri kazanmasına izin vermek. Bugün, neredeyse her web sitesi bir AdSense ortağı olmak için Google’a başvurabilir. Web sitesi belirli kriterleri karşılıyorsa, ağa kabul edilir ve Google adına reklam göstermelerine izin verilir.

Bir kullanıcı bu reklamlardan birini tıkladığında, web sitesi sahibi o tıklamanın reklam gelirinin % 68’ini alır. Bir anahtar kelime için ortalama teklif 1 TL ise, web yöneticisi için hiçbir şey yapmadan 68 kuruş kazanmak mümkündür.

Para Kazanmak İçin Google AdSense’i Kullanma

AdSense, web yöneticilerinin doğru adımları uygulamaları halinde ziyaretçilerinden çok para kazanmalarına yardımcı olabilir. Ancak, AdSense’i kendi sitenizde para kazanmak için tam olarak nasıl kullanabilirsiniz?

Yapmanız gereken ilk şey, burada bir AdSense ortağı olmak için başvurmak. Başvurunuzu gönderdikten sonra, gözden geçirilmesi birkaç hafta sürebilir. Ancak Google’ın günde binlerce uygulama aldığını aklınızda tutmalısınız. Web siteniz belirli kurallara, trafiğe ve kalite ölçütlerine uyuyorsa, hesabınız hızlıca onaylanır.

Onaylandıktan sonra, web sitenizde reklam göstermeye başlayabilirsiniz. Reklamları yüklemek için, kodu AdSense panonuzdan belirli bir sayfaya kopyalamanız yeterlidir. İdeal olarak, sayfa başına iki reklamı hedeflemiş olmanız tavsiye edilir. İsteyeceğiniz en son şey, reklamla kaplı sayfalarla tüm kullanıcılarınızı korkutup kaçırmaktır.

Google AdSense Kazançları

Artık AdSense hesap kurulumunuzu yaptınız ve reklamlarınız yüklendi, AdSense’ten ne kadar kazanmayı bekleyebilirsiniz? Kötü haber şudur: hesaplamak pek mümkün değil. Bunun temel nedeni, aylık kazancınıza katkıda bulunacak çok sayıda farklı faktör olması nedeniyle, kazanç web sitesinden web sitesine büyük ölçüde değişecektir. Bununla birlikte, en azından yaklaşık bir tahminde bulunabilirsiniz. İlk ve en önemli faktör, web sitenizin hangi endüstriyi hedef aldığıdır.

Google’ın algoritması sayesinde, web siteniz yalnızca web sitenizle ilgili reklamları gösterecektir. Bu nedenle, siteniz sağlık ve formla ilgili bir blog ise, reklamlarınızın sağlık anahtar kelimeleri ile ilişkili olması muhtemeldir. Görüntülenen anahtar kelimeler ve reklamlar Google’ın web sitenizi nasıl görüntüleyeceğine bağlıdır.

Sitenizde hangi sektörün ve reklam türünün gösterileceğini öğrendikten sonra, ortalama bir tıklamanın ne kadara mal olacağını hesaplamaya başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, belirli bir anahtar kelimenin tıklama başı maliyeti hakkında kabaca bir fikir edinmek için bir uygulama kullanabilirsiniz. Ancak, Google görüntülü reklam ağındaki reklam verenlerin, arama ağına kıyasla genellikle tıklama başına çok daha az ödeme yaptıklarını unutmayın. Ortalama olarak 30 TL’lik tıklama başına maliyeti olan bir arama anahtar kelimenin, görüntülü reklam ağındaki tıklama başına yalnızca 3 TL veya daha düşük olabileceği anlamına gelir.

Sitenizdeki reklamların tahmini tıklama başına maliyetini kontrol etmenin bir başka yolu, sahte bir görüntü kampanyası oluşturmaktır. Elbette, bu kampanya için herhangi bir para harcamanıza gerek yok, ancak Google’ın çok yararlı olabilecek tıklama başına maliyetlerine ilişkin tahmini maliyetlerine erişebilirsiniz. Bu tahminleri almak için AdWords’e gidin ve yalnızca görüntülü reklam kampanyası oluşturun.

 

Bir önceki yazımız olan Google News Kayıt Nedir? başlıklı makalemizde Google News ile ilgili sorulan sorular: ve Google News Kayıt Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir