Php Nedir ? Neler Yapılabilir?

PHP NEDİR VE NELER YAPILABİLİR?

 

PHP nedir?

 

Web tasarım dili PHP, ilk kez doksanlı senelerin ortalarına doğru Rasmus Lerdorf ismindeki batılı bir tasarımcı tarafından kullanılmaya başlandı. Asıl gayesi internetten şahsi bilgilerini yayınlamaktı. O dönemdeki teknik, bugün geldiği aşamadan çok uzaktı. Şahsi site yapmak oldukça güçtü. Lerdorf, meşakkatten yola çıkarak şahsi internet sitesi tasarlama adına bir yazılım hazırladı. İsim olarak Personal Home Page yani PHP koydu. “Üstün Yazı Ön İşlemcisi”

 

Perl lehçesi üstüne dizayn edilmiş bir internet dili şeklinde geliştirilmeye ve ilerletilmeye devam ediyor. Tasarımın yeni dili bir anda tutulmasının üstüne, form şeklinde siteye uğrayanlardan sağlanan verileri de işlemeye yarayan bazı yenilikler ile ilerledi. İsmine PHP/FI (Form İnterpreter) konuldu. Bazıları da bunun PHP2 olduğunu söylemektedirler.

 

Server tabanlı olan Php, içine gömüldüğü html kitap dilidir. Php kodlarını html içerisine gömüp, sayfa her açıldığında kodların harekete geçmesi ile çalışır. Php, internet serverinde yoruma tabi tutulur. Sayfa açıldığında çıktı şeklinde satfayı tıklayan şahsın tarayıcısına yollanır.

 

En belirgin özelliği açık kaynak bir yazılım şekli olmasıdır. Manası ise, kaynak koda ulaşabilmektedir. Bedelsiz kullanıp dilerse değişikliğe uğratın tekrar sil baştan dağıtım yapabilir. Çok fazla veri tabanlı yazılıma bağlanabilmeyi sağlar. Örneğin Php kullanır iken kod yazanlar umumiyetle MySQL kullanımını tercih ederler.

 

Neler yapılabilir?

 

Php sayesinde inanamayacağınız nitelikte ve yazılım içerikli tasarımlar ortaya koyabilirsiniz. Html durağan yapıya sahip olması ile bilinir. Yani bilgi alırsın, okursun. Yazımınıza müsaade etmez. Sadece tasarımınızı görürsünüz. Html ettiğinizin karşılığını verir. Sizin ziyaret ettiğiniz yerdeki gelen verilerin kullanımını yapamazsınız. Tasarlayanın yazdığı ya da tasarladığı sadece görülür. Ziyaretçi bu noktada pasif kalmaktadır.

 

Php’de ise durum tam tersinedir. Dinamik yapıya sahiptir. Aktif sayfalar ortaya çıkarabilirsiniz. Kullananlar dinamik haldedir. İstenilen bir şeyi kodlayarak yorumlar ve bunu tasarlaya bilirsiniz. Sistemini bu halde sağlayabilmektesiniz.

 

Html de gelişim göstererek html5 çıkması ile beraber PHP vasıtası ile şimdilerde hemen her şeyi tasarlaya biliyorsunuz. Resim ve görsel verileri PHP ile çok farklı boyutlara çıkarabiliyorsunuz. Video gibi film oynatıcılı içerikleri arzu ettiğiniz yaratıcılık ölçüsünde tasarlayabiliyorsunuz. Oyunların dilinin tamamen PHP olduğunu göreceksiniz. Daha fazla acaba neler yapılır diye soranlara sadece güncel hayatta herkesin kullandığı araçları saymak yeterli olacaktır. Facebook örneğin PHP tabanlı ve dinamik görünümü ve neler yapılabileceğine en önemli örnek teşkil eder. Sosyal medya denilen sürekli kullanılan PHP veri tabanlı uygulamalar ve dinamik görünümleri, grafiklerin dili, forumların hemen hepsi ve en önemlisi internet alışveriş siteleri buna en belirgin örnekler olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir