WordPress Nasıl Kullanılır?

WordPress Nasıl Kullanılır?

Bu kılavuzda, WordPress bloğunuzu yönetmeyi daha yakından inceleyeceğiz. Bloğunuzu oluşturduktan sonra, nasıl özelleştireceğinizi, tasarım ve düzen değişikliklerini yapmayı, ilk yazınızı veya sayfanızı oluşturmayı ve daha fazlasını öğreneceksiniz.

WordPress Front ve End

WordPress ilk kez 27 Mayıs 2003 yılında kurucuları Matt Mullenweg ve Mike Little tarafından piyasaya sürülen sürümüyle lisanslı GPLv2 altında yayınlandı. Şu anda sürüm, 18 Haziran 2019’da yayınlanan 5.2.2 sayısına ulaşmıştır.

WordPress platformu iki alandan oluşur: bloğunuzun front ve end ucu. Ön uç olarak da bilinen front, ziyaretçilerinizin bloğunuza geldiğinde ne görecekleridir. Arka uç olan end kısmında ise gerçekleştirilen görevlerin çoğu, tema özelleştirmeleri, eklenti işlevselliği geliştirmeleri ve içerik yayını gibi ön uçta görünecektir. Ayrıca yorum yapma ve sosyal paylaşım dahil olmak üzere, siz ve ziyaretçileriniz tarafından doğrudan bloğun ön ucundan gerçekleştirebileceğiniz eylemler de vardır.

WordPress gösterge tablosu olarak bilinen arka uç, bloğunuzun içeriğini, topluluğunu, işlevselliğini ve tasarımını tam olarak yönetmenize olanak sağlar. Yalnızca bloğunuzda bir hesap belirleyip atadığınız kullanıcılar tarafından erişilebilir. WordPress panonuza erişmek için tarayıcınızın adres çubuğuna example.com/wp-admin yazmanız ve WordPress kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak giriş yapmanız gerekir. Dashboard, blog yönetiminin merkezidir. Üç ana bölümden oluşur: soldaki menü, üst araç çubuğu ve orta bölüm. WordPress panonuzun sol sütunu, tüm yönetici seçeneklerinizi bulacağınız ve yaratıcı çabalarınızın çoğunun odaklanacağı yerdir. Bu sütun, aşağıdaki işlevsel alanların her biri için menü seçeneklerini içerir:

Ana WP Sürümleri

WordPress’in ana sürümleri ortalama olarak her 152 günde bir yayınlanır.

Güncellemeler

Yüklemiş olduğunuz eklentiler ve temalarla birlikte WordPress platformunda güncellemeleri bulabilirsiniz.

Mesajlar

Tüm yayınları görüntüleyebilir (blog içeriği), yeni bir yayın ekleyebilir, kategorileri görüntüleyebilir ve oluşturabilir, etiketleri görüntüleyebilir ve oluşturabilirsiniz.

Medya

Medya kütüphanenizi görüntüleyebilir (görüntüler, belgeler ve diğer dosya yüklemeleri) ve yeni dosyalar yükleyebilirsiniz.

Sayfalar

Bloğunuza yeni statik sayfalar görüntülemek ve eklemek mümkündür.

Yorumlar

Blog yazıları ve sayfalarındaki yeni yorumları onaylayacağınız veya sileceğiniz bir yorum yöneticisidir.

Görünüm

Temaları yönetebilir, blog tasarımınızı özelleştirebilir (temaya bağlı), widget’ları yönetebilir, menü öğelerini ve bloğunuzun başlığını düzenleyebilirsiniz (temaya bağlı olarak).

 

Eklentiler

WordPress işlevselliğini geliştirmek için yeni eklentiler yönetip ekleyebilirsiniz.

Kullanıcılar

Kullanıcıları yönetebilir, yeni kullanıcılar ekleyebilir ve WordPress profilinizi güncelleyebilirsiniz (ad, şifre ve detaylar).

Araçlar

İçeriği WordPress bloğunuza içeri ve dışarı aktarmak için araçları bu kısımda bulabilirsiniz.

Ayarlar

Genel blog ayarlarını düzenleme, yazma ayarları, okuma ayarları, tartışma (yorum) ayarları, medya ayarları ve kalıcı bağlantılar (bloğunuz için URL biçimlendirme) bu bölümde yer alır.  Yukarıda belirtilen sol sütunda yer alan genel menü öğelerine ek olarak, yüklediğiniz eklentiler için menü seçeneklerini de bulabilirsiniz. Eklentinin amacına ve kodlamasına bağlı olarak, ayarları herhangi bir standart menüye (yazılar, sayfalar, yorumlar, görünüm, eklentiler, kullanıcılar, araçlar veya ayarlar) veya sol sütunda herhangi bir yerde yeni bir menü öğesi olarak ekleyebilirsiniz.

Pano Alanları

WordPress, herhangi bir popüler CMS gibi, yeni özellikler sunmak, hataları düzeltmek ve güvenliği artırmak için platformlarında hem küçük hem de büyük güncellemeler yayımlar. Tek tıklamayla kurulum işlemini kullanarak ya da en son sürümü indirip kendiniz kurarak, Dashboard’unuz aracılığıyla WordPress’in en son sürümüne güncelleme seçeneğiniz bulunmaktadır.

Neden WordPress Kullanmalısınız?

% 50-60’lık bir WordPress kullanıcısı, WordPress’in küresel CMS pazarındaki payını oluşturuyor. WordPress 4.3 veya daha üst sürümlere sahip olan herkes için, temel WordPress platformundaki güncellemeler web sitenize otomatik olarak yüklenir. Güncellemeler kullanıma sunulduğunda eklentilerinizi ve temalarınızı güncellemekten hala sorumlu olursunuz. WordPress’in platformlarının çekirdeğini otomatik olarak güncellemesini istemiyorsanız, WordPress Kodeksinde otomatik güncellemelerin nasıl yapılandırılacağına ilişkin talimatları bulabilirsiniz. Yazılar menüsü, bloğunuza eklediğiniz yeni içeriği kontrol etmenizi sağlar. Blog gönderileri bloğunuzda azalan düzende yayınlanır (önce en yenisi). Mesajlar menüsünde, aşağıdaki seçenekleri bulabilirsiniz:

Saniyelik yayınlar

Her saniye 17 yayın yayınlanır.

Tüm gönderiler

Gösterge tablosundaki tüm gönderilerinizi listeler. Tek veya birden çok gönderi kategorisini, etiketi, durumu, yazarı ve yorum yapma özelliğini hızlıca düzenlemek için girişi kullanabilirsiniz.

Yeni ekle

Bloğunuza yeni bir gönderi ekleyeceğiniz yer burasıdır.

Kategoriler

Gönderilerinizin altında listelenen tüm kategorileri görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve yeni kategoriler ekleyebilirsiniz.

Yorumlar

Yorumlar özelliği, okuyucu etkileşimini yönetmenin en iyi yoludur. Okuyucuların konuyla ilgili yorum yapmalarına, soru sormalarına ve geri bildirimde bulunmalarına izin verir. Sizin ve okuyucularınızın topluluğa bağlı kalmasını sağlamanızı ve özel niş pazarınızla etkileşime girmenizi sağlar. Hem blog gönderileri hem de sayfalar yorumları kabul edebilir. Çoğu WordPress teması, yorum düzeni işleviyle donatılmıştır. Ancak, okuyucularınızla iletişim kurmak ve bloğunuzda yorum bırakmalarını teşvik etmek size kalmıştır.

Görünüm

Bu menü, bloğunuzun tasarım ve düzenini değiştirme etkinliğinin çoğunun gerçekleşeceği yerdir. Burada, yeni temalar arayabilir ve yükleyebilir ve bloğunuzun başlık görüntüsüne, renklerine ve arka planına ek özelleştirmeler yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Google Adsense Nedir? başlıklı makalemizde AdSense Nedir?, Google AdSense Kazançları ve Google Adsense Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir